Nasza szkoła uczestniczy w projekcie "Zbieram to w szkole"
Ideę "Zbieramto w szkole" najlepiej opisuje motto: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody.
Dzięki tym zbiórkom dokonuje się dwojaka pomoc:
1) Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Pomagamy środowisku naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci.
2) Darowizny od firm recyklingowych przekazujemy jako pomoc rozwojową do najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Dzięki "dobroczynnemu recyklingowi" wybudowaliśmy dom dla ofiar tajfunu na Filipinach, trzy studnie w Czadzie. Ciągle wspieramy budowę studni głębinowych w Czadzie oraz w Tanzanii, Dom Dziecka w Boliwii oraz Sercański dom dla dziewcząt KDF na Filipinach.
Co zbieramy w naszej szkole?
Zużyte baterie – różnego rodzaju i rozmiaru.
Stare telefony komórkowe, smartfony oraz tablety – zepsute i działające stare telefony (z klawiszami) oraz wszystkiego rodzaju smartfony (telefony z ekranem dotykowym). Bez ładowarek i bez baterii. Baterie są zbierane osobno.
„Dobre monety” – polskie grosze (wszystkie nominały), monety kolekcjonerskie, banknoty oraz bilon z całego świata, również te wycofane z obiegu (np. niemieckie marki, korony słowackie, lity litewskie…).
Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu "Lekcje Obywatelskie 2017" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, którego celem jest edukacja młodzieży w zakresie samorządności, wiedzy o regionie, budowy podstaw społeczeństwa obywatelskiego oraz świadomości ekologicznej. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów jest "Eko Śląskie".
Do projektu zostało zakwalifikowanych 25 szkół z terenu województwa śląskiego.
5 października uczniowie z klasy drugiej będący na rozszerzeniu z geografii odwiedzili Planetarium Śląskie. Uczestniczyli w zajęciach "Cztery pory roku", które w obrazowy sposób, omawiają takie zagadnienia jak:
- elementy sfery niebieskiej (równik i południk niebieski, ekliptyka),
- Ziemia w Układzie Słonecznym,
- konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi (zmiana dnia i nocy, czas słoneczny),
- konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych).
Zmieniony ( 29.10.2017. )
Konkurs "Książka z kubkiem herbaty - czytamy i polecamy!"
05.10.2017.
Książka z kubkiem herbaty - czytamy i polecamy! Podejmij z nami wyzwanie czytelnicze.
Konkurs organizuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach.
Na czym polega?
Raz w miesiącu będą pojawiać się cyklicznie wyzwania. Waszym zadaniem będzie przeczytać pasującą do niego książkę i zachęcić do jej przeczytania innych.
Sposób na biznes, czyli spotkanie z Mateuszem Maikiem
05.10.2017.
Jak łatwo i tanio rozpocząć swój biznes na próbę? Klasie 1b zdradził tą tajemnicę wczoraj Mateusz Maik, trener biznesu i dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury w Szopienicach.
Czym są Inkubatory AIP? Powstały w 2004 roku z inicjatywy trzech kolegów z Łukowa – Jacka Aleksandrowicza, Mariusza Turskiego i Dariusza Żuka. Ich celem było stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie.
Mistrzostwa Katowic Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkoatletyce
28.09.2017.
28 września odbyły się Mistrzostwa Katowic Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkoatletyce na stadionie AWF-u. Nasi uczniowie wzięli udział w następujących kategoriach:
bieg na 100 metrów – Marcin Wyśnik (1b), Ryszard Seweryn (2ab), Karolina Jarczyk (3b) i Magdalena Oryszczak (3b),
bieg na 400 metrów – Michał Szwagierczak (1b), Łukasz Gawlikowicz (1b), Weronika Wasik (2ab) i Paulina Foryś (3b),
rzut kulą – Adrian Sokalski (3b),
skok w dal – Łukasz Sołtysek (2ab), Kinga Karolczyk (3b) i Justyna Relidzyńska (3b),
sztafeta chłopców na 400 metrów – Michał Szwagierczak (1b), Łukasz Gawlikowicz (1b), Ryszard Seweryn (1b) i Kryspin Śliwiński (3b).
Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Od 24 do 30 września obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. W tym międzynarodowym święcie przypominającym o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze zawsze biorą udział biblioteki i instytucje kulturalne w całym kraju.
O co tak naprawdę chodzi z tymi zakazanymi książkami?
"Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego" w CINiBA
03.10.2017.
3 października klasy trzecie uczestniczyły w wernisażu wystawy "Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego", który odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.
W uroczystości wzieli udział:
Jest to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.
2 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Żywej Bibliotece zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały i Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie. Mieli okazję porozmawiać między innymi z ekologiem, osobą niewidomą, uchodźcą z Dombasu, zdrowiejącym narkomanem, policjantem, a ciekawych książek było znacznie więcej...
29 września w ramach obchodów Dnia Języków Obcych odbył się Długosz Fashion Day, czyli klasowy pokaz mody.
Jury oceniło zaprezentowane stroje, które miały wyróżniać dany kraj, towarzyszącą pokazowi muzykę, oraz sposób przeprowadzenia prezentacji. Dla uczniów zaangażowanych były przewidziane następujące nagrody:
Jak przygotować się do matury, aby zdać ją jak najlepiej? Co i gdzie studiować? Czym kierować się przy wyborze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli uzyskać dzisiaj nasi tegoroczni maturzyści podczas Salonu Maturzystów Perspektywy 2017 w Katowicach, w murach Uniwersytetu Śląskiego.
14 września uczniowie klas pierwszych odwiedzili Pracownię Dydaktyki Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Śląskim i wysłuchali (w zasadzie śmiało możemy powiedzieć, że obejrzeli) niezwykle ciekawe wykłady: "Elektromagnetyzm wokół nas", "Fizyka na wakacjach", oraz "Ciepło, gorąco, zimno, mróz!"
Zmieniony ( 03.10.2017. )
Wycieczka do Bibione
Redaktor: Maciej Bachara
23.08.2017.
W terminie 22 września do 1 października odbędzie się tradycyjna wycieczka do Bibione we Włoszech. Wszystkich zainteresowanych pierwszo/drugo/trzecioklasistów proszę o kontakt w tej sprawie do sekretariatu szkolnego.
Koszt wycieczki to 740zł + 20euro. Zakwaterowanie w 5/6 osobowych apartamentach, własne wyżywienie, wycieczki m.in do Portogruaro, Triestu , Wenecji, Gardalandu.
Jak było na wycieczce w zeszłym roku, jak wyglądają apartamentowce, basen, plaża, meduza :) wycieczki i pobliski sklep spożywczy :) zobaczycie na filmie poniżej.
Serdecznie zapraszamy bo wrażenia są niezapomniane :)
PIENIĄŻKI WPŁACAMY DO 11 WRZEŚNIA !!!!!!! ( ilość miejsc nieograniczona :) )
ps.
Na wycieczkę zawsze jadą fajni koleżeńscy ludzie i fajnych ludzi można poznać ;). To takie info dla pierwszaków, żeby się nie martwili, że nikogo nie znają. ;).
W SPRAWIE WYCIECZKI ZAPISY PRZYJMUJE SEKRETARIAT
Zmieniony ( 30.08.2017. )
Dzień Przedsiębiorczości 2017
Redaktor: Maciej Bachara
09.05.2017.
26 kwietnia 2017 r. tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju zamiast do szkoły poszło do pracy. Powód - Dzień przedsiębiorczości, który od 14 lat organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Dzień przedsiębiorczości skierowany jest do uczniów szkół