Dzień z Wydziałem Prawa i Administracji
26 września uczniowie z klas drugiej i trzeciej będący na rozszerzeniu z WOS uczestniczyli w "Dniu z Wydziałem Prawa i Administracji" Uniwersytetu Śląskiego.
W ramach tego wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładów prof. dr hab. Mariana Mikołajczyka "O procesie czarownic w Polsce na tle europejskim", dr hab. prof. UŚ Moniki Jagielskiej "O prawach konsumentów", dr hab. Mariusza Jagielskiego "O ochronie danych osobowych", oraz dr hab. prof. UŚ Jarosława Zagrodnika "O procesie karnym".
Następnie wzięli udział w zorganizowanych przez działające na Wydziale Koła Naukowe warsztatach: Praw Zwierząt - "Testowanie leków na zwierzętach", oraz Prawa Rodzinnego "IgnisFamiliae - Symulacja rozprawy rozwodowej wraz z wyjaśnieniem elementów postępowania".
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3451562

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Konkurs plastyczny na "Okładkę książki zakazanej" PDF Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Wyśnik   
01.10.2017.
Od 24 do 30 września obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. W tym międzynarodowym święcie przypominającym o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze zawsze biorą udział biblioteki i instytucje kulturalne w całym kraju.

O co tak naprawdę chodzi z tymi zakazanymi książkami?
Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.
Jak wylicza Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek, od tamtej pory na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy książek. Okazuje się, że powody, dla których utrudnia się innym dostęp do literatury, potrafią być absurdalne. Dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy Czerwonego Kapturka. Zrobiono tak nie z uwagi na drastyczne fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, a gajowy rozcina zwierzęciu żywcem brzuch, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu.


Jakie książki między innymi znalazły się na liście zakazywanych? Przedstawiamy bardzo krótką listę, zaledwie wycinek książek zakazanych w różnych zakątkach świata, z różnych powodów:


1. Mechaniczna pomarańcza (Anthony Burgess)
2. Przygody Hucka (Mark Twain)
3. Przygody Tomka Sawyera (Mark Twain)
4. Jądro ciemności (Joseph Conrad)
5. Charlie i fabryka czekolady (Roald Dahl)
6. Szczęśliwy książę (Oscar Wilde)
7. Paragraf 22 (Joseph Heller)
8. Bastion (Stephen King)
9. Archipelag GUŁag. 1918-1956 (Aleksander Sołżenicyn)
10. To (Stephen King)
11. Kod Leonarda da Vinci (Stephen King)
12. Wieczór Trzech Króli (William Shakespeare)
13. Cierpienia młodego Wertera (Johann Wolfgang von Goethe)
14. Ulisses (James Joyce)
15. Wielki Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)
16. Buszujący w zbożu (Jerome David Salinger)
17. Oliver Twist (Charles Dickens)
18. Rzeźnia numer pięć (Kurt Vonnegut)
19. Zabić drozda (Nelle Harper Lee)
20. Rok 1984 (George Orwell)
21. Lot nad kukułczym gniazdem (Ken Kesey)
22. Dziennik (Anne Frank)
23. Na Zachodzie bez zmian (Erich Maria Remarque)
24. Dekameron (Giovanni Boccaccio)
25. Cztery pory roku (Stephen King)


W związku z tym, że obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek mamy dla was konkurs plastyczny na ilustrację okładki książki z listy tych zakazanych. Nie musi być to pozycja z wyżej wymienionych. Format pracy A5, technika dowolna. Regulamin jest dostępny w bibliotece szkolnej. Prace należy dostarczyć do 20 października 2017. Wszystkie ilustracje zostaną wystawione w naszej szkole.
Zmieniony ( 05.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama