Dzień z Wydziałem Prawa i Administracji
26 września uczniowie z klas drugiej i trzeciej będący na rozszerzeniu z WOS uczestniczyli w "Dniu z Wydziałem Prawa i Administracji" Uniwersytetu Śląskiego.
W ramach tego wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładów prof. dr hab. Mariana Mikołajczyka "O procesie czarownic w Polsce na tle europejskim", dr hab. prof. UŚ Moniki Jagielskiej "O prawach konsumentów", dr hab. Mariusza Jagielskiego "O ochronie danych osobowych", oraz dr hab. prof. UŚ Jarosława Zagrodnika "O procesie karnym".
Następnie wzięli udział w zorganizowanych przez działające na Wydziale Koła Naukowe warsztatach: Praw Zwierząt - "Testowanie leków na zwierzętach", oraz Prawa Rodzinnego "IgnisFamiliae - Symulacja rozprawy rozwodowej wraz z wyjaśnieniem elementów postępowania".
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3451468

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Młodzież żydowska gościła w VI LO PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
12.11.2007.
ImageW niedzielę, 11 listopada, gościliśmy delegację młodzieży z Izraela. Pan dyrektor Dariusz Koclejda zwrócił się do gości z krótkim przemówieniem, którego treść można przeczytać w niniejszym artykule. Fotografie będzie można zobaczyć w nieco później.

Szanowni Państwo!

Wielkim zaszczytem jest dla mnie witać w progach naszej szkoły uczestników projektu, którego celem jest ocalenie pamięci o historii Żydów zamieszkujących ziemie polskie. Ufam, że spotkanie z młodzieżą polską,  warsztaty i dyskusje pozwolą spojrzeć z nieco innej perspektywy na przeszłość, często niezwykle tragiczną. Mam również nadzieję, że zachęcą uczniów liceum do odkrywania piękna kultury synów Izraela. Nie można zapominać, że ta właśnie kultura stanowi jeden z fundamentów cywilizacji europejskiej.

Dane nam spotkać się w Katowicach – na Śląsku. Ten region od wieków jest miejscem współistnienia przedstawicieli różnych narodów: polskiego, niemieckiego, czeskiego oraz żydowskiego. Warto przypomnieć, że ci ostatni przyczynili się do dynamicznego rozwoju miasta w II połowie XIX wieku, budując kamienice i fabryki. O ich wysokiej pozycji świadczyła m.in. monumentalna synagoga. Ślady wzajemnych wpływów wielu nacji zachowały się nie tylko w kulturze materialnej, ale i w dialekcie, jakim posługują się mieszkańcy Śląska. Specyficzne położenie oraz złożona historia tej ziemi ukształtowały również świadomość Ślązaków: otwartych wobec innych, a zarazem podkreślających własną tożsamość. Ślązacy doskonale wiedzą, że wielokulturowość jest najwspanialszym bogactwem, zasługującym, by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Nieprzypadkowo zatem z tą ziemią związane były osoby, które stały się symbolami dialogu pomiędzy chrześcijanami a żydami. Warto wymienić tu chociażby postać zmarłego niedawno arcybiskupa Paryża, kardynała Lustigera. Kardynał pochodził z pobliskiego Będzina, zwanego „Jerozolimą Zagłębia” i przez wiele lat, już jako dostojnik kościelny, był rzecznikiem budowania nowych relacji katolicyzmu z judaizmem.

Rozpoczynając dzisiejsze spotkanie pragnę życzyć, by wzajemne odkrywanie swojego dziedzictwa kulturowego stało się dla wszystkich jego uczestników źródłem prawdziwej radości. Niech wspólne rozmowy i dyskusje zmotywują wszystkich uczestniczących w projekcie do dalszego pogłębiania wiedzy o naszych narodach.

Treść przemówienia dostarczył sekretariat VI LO

{moscomment}
Zmieniony ( 12.11.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama