Polska w muzyce cudzoziemców
17 października uczniowie Długosza mieli okazję wysłuchać w gmachu NOSPR koncertu symfonicznego "Polska w muzyce cudzoziemców". Orkiestra pod batutą Františka Macka wykonała następujące utwory: Johann Sebastian Bach "Suita h-moll na flet, orkiestrę smyczkową i basso continuo BWV 1067, cz. VI Polonaise et Double", Domenico Scarlatti "Sonata klawesynowa E-dur K 380", Carl Maria Weber "Andante i rondo węgierskie na altówkę i orkiestrę op. 35", Siergiej Lapunow "Poemat symfoniczny Żelazowa Wola op. 37", Edward Elgar "Preludium symfoniczne Polonia op. 76", Piotr Czajkowski "Polonez z opery Eugeniusz Oniegin".
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 1 gość

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3598888

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Bigosu smak przedziwny w VI LO PDF Drukuj Email
Redaktor: D.Dylus   
12.04.2016.
Image „W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”
A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”
Dziś VI LO „cudna woń bigosu” sygnalizowała, że dzieje się coś.. niecodziennego. I działo się. Do „Długosza” zawitała dwudziestoosobowa grupa gości z Ukrainy, którzy podróżują śladami polskich Żydów. W czasie pobytu w naszym kraju zwiedzają zarówno miejsca eksterminacji, jak i miejscowości zamieszkiwane dawniej przez osoby wyznania mojżeszowego. Przybyłych do Szopienic powitał Dyrektor, przypominając dzieje naszej 111-letniej szkoły. Niezawodne – Karolina Danielska i Natalia Sobczak – przedstawiły historię społeczności żydowskiej w Katowicach, wzbogacając swój referat pokazem slajdów. Po strawie duchowej przyszedł czas na strawę dla ciała (czyt. pyszny bigos, który przygotowały m.in. Paulina Skrzypek. Monika Baran, Kasia Dolecka i Lidia Wróbel). Goście – syci (nie tylko wrażeń) opuszczali „Długosza”, dziękując gospodarzom za miłe przyjęcie. Wieczorem – o godz. 19.00 – wystąpili w salkach domu katechetycznego przy ul. Ojców Oblatów - trzeba bowiem dodać, że większość członów przybyłej z Ukrainy grupy to muzycy i tancerze, zaangażowani w międzynarodowe projekty, dotyczące dialogu między chrześcijanami a Żydami.
Na pierwszym zdjęciu Goście z Ukrainy na peronie dworca Katowice Szopienice Północne. Tędy przejeżdżały transporty do Auschwitz, o czym wspomina Kazimierz Kutz w „Piątej stronie świata”. Chwila refleksji i modlitwy za wszystkich, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym.

Zmieniony ( 12.04.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama