Zbiórka plastikowych nakrętek dobiegła końca...
W tym roku szkolnym (zresztą jak i w latach poprzednich) społeczność naszej szkoły postanowiła włączyć się w zbiórkę nakrętek dla chorego Tomka z Szopienic. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji. W przyszłym roku szkolnym również będziemy gromadzić "plastikowe złoto", więc nie wyrzucajcie zakrętek z napojów do kosza.
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3451483

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Bigosu smak przedziwny w VI LO PDF Drukuj Email
Redaktor: D.Dylus   
12.04.2016.
Image „W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”
A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”
Dziś VI LO „cudna woń bigosu” sygnalizowała, że dzieje się coś.. niecodziennego. I działo się. Do „Długosza” zawitała dwudziestoosobowa grupa gości z Ukrainy, którzy podróżują śladami polskich Żydów. W czasie pobytu w naszym kraju zwiedzają zarówno miejsca eksterminacji, jak i miejscowości zamieszkiwane dawniej przez osoby wyznania mojżeszowego. Przybyłych do Szopienic powitał Dyrektor, przypominając dzieje naszej 111-letniej szkoły. Niezawodne – Karolina Danielska i Natalia Sobczak – przedstawiły historię społeczności żydowskiej w Katowicach, wzbogacając swój referat pokazem slajdów. Po strawie duchowej przyszedł czas na strawę dla ciała (czyt. pyszny bigos, który przygotowały m.in. Paulina Skrzypek. Monika Baran, Kasia Dolecka i Lidia Wróbel). Goście – syci (nie tylko wrażeń) opuszczali „Długosza”, dziękując gospodarzom za miłe przyjęcie. Wieczorem – o godz. 19.00 – wystąpili w salkach domu katechetycznego przy ul. Ojców Oblatów - trzeba bowiem dodać, że większość członów przybyłej z Ukrainy grupy to muzycy i tancerze, zaangażowani w międzynarodowe projekty, dotyczące dialogu między chrześcijanami a Żydami.
Na pierwszym zdjęciu Goście z Ukrainy na peronie dworca Katowice Szopienice Północne. Tędy przejeżdżały transporty do Auschwitz, o czym wspomina Kazimierz Kutz w „Piątej stronie świata”. Chwila refleksji i modlitwy za wszystkich, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym.

Zmieniony ( 12.04.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama