Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 7 gości

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3311507

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Bigosu smak przedziwny w VI LO PDF Drukuj Email
Redaktor: D.Dylus   
12.04.2016.
Image „W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”
A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”
Dziś VI LO „cudna woń bigosu” sygnalizowała, że dzieje się coś.. niecodziennego. I działo się. Do „Długosza” zawitała dwudziestoosobowa grupa gości z Ukrainy, którzy podróżują śladami polskich Żydów. W czasie pobytu w naszym kraju zwiedzają zarówno miejsca eksterminacji, jak i miejscowości zamieszkiwane dawniej przez osoby wyznania mojżeszowego. Przybyłych do Szopienic powitał Dyrektor, przypominając dzieje naszej 111-letniej szkoły. Niezawodne – Karolina Danielska i Natalia Sobczak – przedstawiły historię społeczności żydowskiej w Katowicach, wzbogacając swój referat pokazem slajdów. Po strawie duchowej przyszedł czas na strawę dla ciała (czyt. pyszny bigos, który przygotowały m.in. Paulina Skrzypek. Monika Baran, Kasia Dolecka i Lidia Wróbel). Goście – syci (nie tylko wrażeń) opuszczali „Długosza”, dziękując gospodarzom za miłe przyjęcie. Wieczorem – o godz. 19.00 – wystąpili w salkach domu katechetycznego przy ul. Ojców Oblatów - trzeba bowiem dodać, że większość członów przybyłej z Ukrainy grupy to muzycy i tancerze, zaangażowani w międzynarodowe projekty, dotyczące dialogu między chrześcijanami a Żydami.
Na pierwszym zdjęciu Goście z Ukrainy na peronie dworca Katowice Szopienice Północne. Tędy przejeżdżały transporty do Auschwitz, o czym wspomina Kazimierz Kutz w „Piątej stronie świata”. Chwila refleksji i modlitwy za wszystkich, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym.

Zmieniony ( 12.04.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama