Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3155775

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
PROJEKT WESELE PDF Drukuj Email
Redaktor: Daniela Dylus   
18.11.2015.
ImageTego nazwiska nie wypada nie znać, jeśli chce się należeć do polskich elit kulturalnych. Radosław Rychcik – reżyser, autor głośnych (i modnych) inscenizacji, laureat „Paszportu Polityki”. Elity kulturalne „Długosza” ;-) miały przyjemność poznać człowieka, o którym uczą się już studenci teatrologii. Uczestnicy spotkania w ramach Studium Wiedzy o Teatrze dowiedzieli się, jak pracuje z aktorami, dlaczego decyduje się, by w sposób awangardowy przedstawiać klasykę, jak wyobraża sobie własnąprzyszłość, a nawet… dlaczego zdecydował się wytatuować przedramię… Reżyser zachęcił utalentowanych ludzi z VI LO, zwłaszcza tych, którzy mają irlandzki typ urody, aby stawili się na casting do „Wesela” Wyspiańskiego. Według jego założeń akcja dramatu będzie toczyć się… w Belfaście. Usłyszawszy tę informację, poloniści – uczestnicy spotkania – przeżyli szok. Później ze zdziwieniem wysłuchali, że inscenizacja „Dziadów”, przygotowana przez reżysera, porusza m.in. problem dyskryminacji społeczności murzyńskiej w USA, Guślarz to Joker, który na początku spektaklu śpiewa z Marylin Monroe, a słynne zdanie „Gustavus obiit…” Konrad wytatuował na plecach… Kontrowersyjny eksperyment zbiera jednak bardzo dobre recenzje. Niektórzy twierdzą, że młodzież – po obejrzeniu takiego przedstawienia – z chęcią sięgnie po dramat Mickiewicza. Co na to poloniści? „Awangarda awangardą, eksperyment eksperymentem, a błąd rzeczowy na maturze błędem rzeczowym. I nawet Marylin Monroe nie pomoże” – stwierdzili prowokacyjnie.

Zmieniony ( 18.11.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama