Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3155775

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Światowy Dzień Języków Europejskich PDF Drukuj Email
Redaktor: Maciej Bachara   
10.11.2015.
ImageDnia 05.10.2015r. w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Języków Europejskich. Pośród wielu atrakcji przygotowanych przez "naszych" nauczycieli, uczniowie wzięli udział między innymi w Teście Kompetencji Językowych, przygotowanym przez panią mgr Magdalenę Sitarz, a którego zwycięzcą okazała się drużyna klasy 3A, w składzie Kinga Ney, Adam Kłosowski. Quiz na temat wiedzy o zabytkach i różnorodnościach kulturowych krajów europejskich, wzbudził zainteresowanie wszystkich klas i ich przedstawicieli. Po zaciętej walce i dogrywce, konkurs ex quo wygrali przedstawiciele klasy 3A (Mateusz Sadowski, Natalia Sobczak) i 3B (Agnieszka Grajczarek, Ewelina Kutaś, Klaudia Ropka).
Ostatnią konkurencją, która wywołała entuzjazm wśród uczestników było Domino Językowe, przygotowane przez mgr Beatę Dryndę-Pędziwiatr. Gra przestrzenna wymagała od uczestników refleksu, analitycznego myślenia i dobrej strategii, którą wykazali się przedstawiciele klasy 2A.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim zainteresowanym życzymy powodzenia w zdobywaniu kolejnych umiejętności językowych!
Fotorelacja oczywiście na szkolnym Facebooku ;)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama