Światowy Dzień Rzucania Palenia
16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję.

Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.
Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. Zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta z racji swojej powszechności, szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne, na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy,oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach, również w Polsce, wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych.
Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę. Znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

Więcej na temat w artykule:.
http://jakrzucicpalenie.pl/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-16-listopada-2017/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 2625857

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Dla kandydatów arrow Dlaczego Długosz - fakty i mity
Dlaczego Długosz - fakty i mity PDF Drukuj Email
Redaktor: Maciej Bachara   
28.03.2015.
Image

ATUTY DŁUGOSZA

BEZPIECZEŃSTWO

 • W szkole jest bezpiecznie. Mniejsza liczebność uczniów w porównaniu z innymi liceami sprawia, że wszyscy nauczyciele oraz uczniowie się znają przynajmniej z widzenia.
 • Jest bezpiecznie ponieważ WSZYSTKIE lekcje odbywają się w szkole. 45 minutowe zajęcia WF-u w wynajętej sali 5 ulic dalej to fikcja.
 • W szkole nie występuje problem z narkotykami, alkoholem i innymi używkami. Jesteśmy po prostu za małą szkołą dla dilerów.
 • Szopienice to w dzień bezpieczna dzielnica ( tak jak każda inna ). Lekcje odbywają się najpóźniej do 16.15
 • Dosłownie pod szkołą ( w promieniu 50m) znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe w każdym kierunku. (tak było przed remontem ronda i tak będzie po remoncie ronda)
 • teren szkoły jest ogrodzony i monitorowany. Na przerwach można wychodzić na boisko szkolne poopalać się na ławeczkach, czy zjeść śniadanie z koleżankami.

KLIMAT

 • Mamy klimat ;) - piękny z zewnątrz i ładnie odnowiony wewnątrz budynek szkoły oraz nową dużą salę gimnastyczną oraz siłownię 12 stanowiskową.
 • Od nowego roku w miejscu szkolnego sklepiku powstanie pomieszczenie dla uczniów, w którym będzie można spokojnie zjeść śniadanie na przerwach, poczekać na autobus czy przyjechać wcześniej i posiedzieć z koleżankami, kolegami. Sala będzie wyposażona w TV, komputery oraz bezprzewodowy dostęp do internetu.
 • W szkole jest albo fajna cisza lub gra muzyka z radiowęzła.
 • W szkole jest zawsze czysto, na schodach czy na korytarzach. 200 uczniów nie nabrudzi tyle co 700 w innej szkole. ;)
 • WC w szkole to czasami nawet miejscem uczniowskich spotkań ;). Jest czysto, nowocześnie i oczywiście nie ma tłoków ani kolejek do ubikacji.
 • Długosz to szkoła rodzinna. 100 lat tradycji. Tu chodzili dziadkowie, rodzice a teraz ich dzieci.
 • W naszej szkole nie musisz mieć markowych ubrań ani metek ani fury pieniędzy od rodziców aby być akceptowanym.Chodzisz w czym chcesz i w tym co masz ( oczywiście w granicach norm i przyzwoitości ;) )
 • Klimat przede wszystkim tworzą nasi uczniowie, sól tej ziemi ;), niepowtarzalni, kreatywni, otwarci na świat ;)

NAUKA

 • Jesteśmy szkołą średnią ogólnokształcącą ze średnimi wynikami matur w skali śląska i kraju
 • U nas jest taki sam program, tacy sami nauczyciele,taka sama matura jak w innych liceach
 • Szanujemy każdego ucznia, który do nas chodzi i chce się u nas uczyć.
 • Są szkoły, w których 80% uczniów musi chodzić na dodatkowe korepetycje aby utrzymać się w szkole. Po co?! Od nauki jest szkoła. U nas nie ma niezdrowej rywalizacji. Jeśli tylko chcesz się uczyć to się nauczysz a my ci w tym pomożemy na lekcjach.
 • Jesteś w czymś uzdolniony? Nie ma problemu, pomożemy ci rozwijać swoje pasje i zdolności.

MINUSY

 • Naszym jedynym minusem jest to, że nie znajdujemy się  w centrum miasta ;). Co dla niektórych ma ogromne znaczenie ;) bo przecież w centrum miasta wszystko jest lepsze ;)

VI LO Długosz to nie szkoła gorsza, gdzieś na uboczu czy w dalekiej złej dzielnicy ;)  Długosz to szkoła ze 100 letnią tradycją, która TU zawsze była, TU w Szopienicach. Zawsze  TU!  w czasie kiedy innych liceów nie było nawet w planach ;)

Przyjdź na dni otwarte (27-28 kwietnia) , pooglądaj, posłuchaj, zastanów się i dobrze wybierz ;)

  Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł

Tylko zalogowani użytkownicy mogš wpisywać komentarze.
Proszę się zalogować.

Zmieniony ( 30.03.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama