Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3155779

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
3 x wybory! PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
17.10.2007.
 1. Jutro, tj. 18 października w VI LO odbędzie się symulacja wyborów parlamentarnych
 2. Obecnie trwają wybory do samorządu szkolnego
 3. 21 października wybory do Sejmu!

Do każdego z punktów komentarz:

 1. Wyniki preferencji wyborczych można odczytać z naszej sondy internetowej. Zobaczymy, czy internauci, czyli bardziej zaawansowana technologicznie część naszego liceum, zagłosuje podobnie jak całość społeczności "Długosza", w tym ta nie zaglądająca na strony internetowe naszego Liceum. Organizacją wyborów zajmuje się klasa IIa pod kierunkiem pani profesor Ewy Koclejdy i pana Grzegorza Fedynkiewicza.
   
 2. Bardzo ciekawa jest kampania wyborcza, a jeden z plakatów (postaram się sfotografować go jutro w szkole) tak pomysłowy, że nasz poprzedni minister edukacji Giertych - gdyby go zobaczył - chyba by się przewrócił. Pamiętam wspaniałe plakaty wyborcze sprzed kilku lat, m.in. o treści "Czy Wydra wygra?" z rysunkiem wydry. Plakat tak się podobał, że nasz ówczesny uczeń Bartosz Wydra rzeczywiście wygrał i został przewodniczącym samorządu. W ostatnich wyborach samorządowych miasta Katowic kandydował na radnego (niestety z partii PiS!) i zabrakło mu zaledwie kilka głosów, by dostać się do Rady Miasta Katowic. Lecz był jednym z najmłodszych kandydatów, tak więc wszystko jeszcze przed nim. Na przykładzie naszego absolwenta widać, że nasi przewodniczący samorządu szkolnego mają szansę na zrobienie kariery politycznej.
   
 3. Na ostatniej prostej kampania obfituje w dramatyczne wydarzenia. Posłanka Sawicka dziś w pełnym łez wystąpieniu przepraszała za swój korupcyjny występek wszystkich, którzy jej zaufali. Partia rządząca PiS bezlitośnie wykorzystała jej słabość i od roku rozpracowywała za pomocą podstawionego i namawiającego posłankę reprezentującą wrogie ugrupowanie do wzięcia łapówki. Pieniądze proponował posłance podstawiony agent CBA, który obdarzał ją kwiatami i czułością. Dziś przyrównano postępowanie partii Jarosława Kaczyńskiego do działań NRDowskiej służby specjalnej STASI, której agenci, przystojni mężczyźni, uwodzili kobiety z elit rządowych Niemiec Zachodnich, by namówić je do współpracy lub wyciągnąć tajne informacje, za co oczywiście także oferowali łapówki. Niestety, takie działania partii rządzącej nie mają nic wspólnego z elementarną godnością i przyzwoitością.
   
  Podam paralelę w postaci hipotetycznej sytuacji szkolnej: dyrektor szkoły chodzi w czasie matury po sali i podaje ściągi wybranym abiturientom. Na suficie sali gimnastycznej zainstalowane są kamery i wszystko jest nagrywane. Dyrektor namawia więc do przestępstwa, lecz potem upublicznia nagrania i uczniowie, których nie lubi i którzy dali się skusić, zostają napiętnowani i matury nie zaliczają. W podobny sposób działa PiS: najpierw namawia do przestępstwa wybraną przez siebie ofiarę, a potem, tuż przed wyborami, upublicznia to przestępstwo poprzez służby będące na jego usługach, czyli CBA. I mimo że przestępstwo pani poseł Sawickiej jest bezsporne, to jednak żal mi jej dzisiaj było, kiedy ze łzami w oczach opowiadała, jak do niego doszło. A do tego jest mi wstyd za sposób postepowania ludzi, którzy obecnie rządzą naszym krajem.

Wkrótce zamieszczę kilka fotografii z prawyborów w VI LO oraz kampanii wyborczej, po której wkrótce zagłosujemy na współrządzących szkołą. A opłaca się zająć się stanowisko przewodniczącego samorządu, gdyż nasz pan dyrektor Koclejda "w imię demokracji" zdaje się głos uczniów stawiać nawet ponad opinię grona pedagogicznego.

Dlatego mój nauczycielski głos na tej stronce możecie traktować z przymrużeniem oka...

Leszek Jabłoński

{moscomment}
Zmieniony ( 17.10.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama