Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7036354

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Aktualności arrow Edukacja arrow Lekcja pokazowa z matematyki
Lekcja pokazowa z matematyki PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
10.08.2007.

...odbyła się w sali komputerowej. Jeszcze nie w tej nowej, w której od przyszłego roku szkolnego będą odbywały się lekcje różnych przedmiotów - niestety za wyjątkiem technologii informacyjnej i informatyki, choć część zajęć także tam będzie miała miejsce.

Ma to być sala multimedialna, gdzie za pomocą projektora będą wyświetlane filmy oraz prezentacje np. w PowerPoincie. Będą tu miały miejsce także lekcje matematyki, gdyż specjalistkami w dziedzinie informatyki są zarówno pani profesor Agnieszka Klimas, która przeprowadziła lekcję pokazową, jak i pani profesor Kinga Janczura.

A "komputerowców" w naszym gronie mamy jeszcze więcej: Maciej Bachara (specjalista od gier komputerowych, hackingu i sieci), Grzegorz Fedynkiewicz (posiada cenne certyfikaty firmy Microsoft), Jarosław Bloch (do szkoły przyjeżdża z własnym laptopem!), Zygmunt Kastner (specjalnie zakupił sobie laptop, który wykorzystuje na bardzo interesujących lekcjach historii), a także wielu, wielu innych, może nie tak zaawansowanych w informatyce, lecz coraz częściej stosujących komputery na lekcjach. Teraz będzie ku temu okazja.

Poniżej mini-fotoreportaż z lekcji, jakich - miejmy nadzieję - od września będzie wiele...


Lekcja dotyczyła funkcji logarytmicznej. Funkcja ta rośnie wolniej niż funkcja liniowa (dla x>1), dlatego na niektórych wykresach wprowadza się tzw. skalę logarytmiczną. Trudno na jednym wykresie zaznaczyć ciąg szybko rosnących liczb: 1, 10, 100, 1000, 10000, 100000, dlatego też można go zastąpić ciągiem: 0, 1, 2, 3, 4, 5, pamiętając, że pomiędzy dwoma jednostkami w tej skali jest wzrost 10-krotny. Dlatego w komiksie zamieszczonym w swej prezentacji przez panią profesor Agnieszkę Klimas normalny ludek dziwi się patrząc na ludka logarytmicznego: "Co pan tak wolno rośnie?"


Zainteresowanie sięga zenitu. No tak, logarytmy - ciekawa rzecz!


Pani profesor Agnieszka Klimas przewodnikiem klasy Ia po tajnikach królowej nauk


W arkuszu kalkulacyjnym można rysować dowolne funkcje i obserwować ich przebieg.


Tutaj widać, że jedna funkcja jest przesunięta w górę w stosunku do drugiej

W jednym z zadań maturalnych z fizyki było polecenie narysowania wykresu. Na osi trzeba było zaznaczyć punkty: 0, 1, 2, 4, 8, 16. Jeden z maturzystów zapewne pomylił się, bo narysował te punkty na osi w równych odległościach od siebie. Czy można to uznać jako poprawnie narysowany wykres? A jeśli tak lub nie, to dlaczego? Odpowiedzi wysyłajcie na Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . Dla autorów zasługujących na uwagę odpowiedzi może będzie jakiś wrześniowy upominek...

foto i tekst: LJ

{moscomment}
Zmieniony ( 18.08.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama