Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 2 gości

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7076068

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Spotkanie ze śląską ojczyzną polszczyzną PDF Drukuj Email
Redaktor: Daniela Dylus   
26.03.2014.
ImageUczyć gwary czy uczyć o gwarze? Co mówią o Ślązakach przysłowia, powiedzonka, gawędy? Czy gwarę śląską można uznać za język regionalny? Odpowiedź na te i inne pytania można było usłyszeć 24 marca 2014 roku w gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej podczas spotkania, na którym obecni byli przedstawiciele „Długosza” – uczniowie klas trzecich.
Spotkanie ze „śląską ojczyzną polszczyzną

” …Nie dość słowo z widzenia znać. Trzeba
Wiedzieć, jaka wydała je gleba,
Jak zalęgło się, jak rosło, pęczniało,
Nie - jak dźwięczy, ale jak dźwięczniało,
Nie - jak brzmi, ale jakim nabrzmieniem 
Dojrzewało, zanim się imieniem,
Czyli nazwą, wyrazem, rozpękło.
W dziejach wzrostu słowa - jego piękno."
Julian Tuwim,

Zieleń Słowa Juliana Tuwima były mottem spotkania autorskiego z prof. Heleną Synowiec, językoznawcą, kierownikiem Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Autorka książki „Śląska ojczyzna polszczyzna z perspektywy edukacyjnej” opowiedziała o sposobach kultywowania gwary oraz tradycji regionalnych w śląskich rodzinach i szkołach. Odwołując się do artykułów, zamieszczonych w publikacji, prof. Synowiec przypomniała m.in. o wartości dawnych tekstów folklorystycznych – gawęd, podań a nawet piosenek i postulowała, by zapoznać z nimi przedstawicieli młodego pokolenia. Przestrzegała też przed bezkrytycznym korzystaniem z różnego rodzaju wydawnictw śląskich, obfitujących w germanizmy. Wyjaśniła ponadto, dlaczego za bezcelowe uważa próby uznania gwary za język regionalny. Zachęciła jednocześnie, aby zawsze gwarę traktować jako jeden z elementów, współtworzących bogatą kulturę Śląska.
Dla uczestniczących w spotkaniu maturzystów najważniejsze były oczywiście wątki, które dotyczyły Szopienic. Prof. Synowiec wspomniała m.in. o cechach gwary pogranicza śląsko-małopolskiego, wskazując, że mieszkańcy wschodnich dzielnic Katowic niekiedy jeszcze mazurzą, czyli wypowiadają głoski sz, cz, ż jak s,c,z. Co jednak najważniejsze – autorka książki „Śląska ojczyzna polszczyzna…”, mówiąc o różnych lokalnych inicjatywach na rzecz „małej ojczyzny”, wspomniała też o… tworzonej w VI LO Izbie Regionalnej.

Zmieniony ( 26.03.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama