Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 2 gości

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7100780

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Dzień Nauczyciela PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
20.10.2012.
Spis treści
Dzień Nauczyciela
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5

Przemówienie dyrektora D. Koclejdy

Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!
Obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich, którzy zaangażowani są w proces kształcenia i wychowania. Dzień wyjątkowy dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, ale także uczniów oraz ich rodziców. Wszyscy tu zgromadzeni jesteśmy bowiem odpowiedzialni za to, jaka będzie przyszłość polskiej szkoły. I za to, jaka będzie przyszłość "Długosza". Wszyscy – bez wyjątku – mamy wpływ na edukację w jej wymiarze ogólnopolskim i edukację w jej wymiarze lokalnym – edukację w VI LO. I wszyscy mamy prawo dziś świętować.
Drodzy nauczyciele!
Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że jeszcze nigdy edukacja nie była tak doceniana, jak jest to współcześnie. Zarazem jednak nigdy nie była tak lekceważona, jak obecnie. Docenia się ją, bo trudno wyobrazić sobie karierę bez zdobycia odpowiedniego wykształcenia. By wykonywać najprostsze zawody, należy przedstawić przynajmniej świadectwo maturalne. Coraz częściej pracodawcy wymagają ukończenia studiów wyższych. Rozwija się polskie szkolnictwo. Powstają nowe uniwersytety, otwiera się kolejne wydziały przy istniejących uczelniach. Sytuacja ta napawałaby optymizmem. Tak jednak nie jest. Coraz częściej oczywisty dla nas związek pomiędzy przyswojeniem wiedzy a zdobyciem dyplomu ulega rozluźnieniu. W niektórych placówkach oświatowych bez większego wysiłku można zdobyć dokumenty potwierdzające wykształcenie. Obserwując to niepokojące zjawisko, jestem wdzięczny, że mam przed sobą ludzi, którzy mogą poszczycić się nie tylko tytułami naukowymi, ale i ogromnym zasobem wiadomości. Wiadomości, które chętnie przekazują młodemu pokoleniu. Jestem wdzięczny Wam, drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, że bronicie etosu polskiego inteligenta, czyli człowieka wykształconego, mającego szerokie zainteresowania, chroniącego podstawowych wartości, takich jak szacunek wobec innych, przywiązanie do tradycji czy umiłowanie naszej "małej ojczyzny". To dzisiaj bardzo trudne. Dziękuję też, iż niemal codziennie uświadamiacie uczniom, jak ważne jest zdobycie wiedzy – a nie tylko świadectwa czy dyplomu. Pomimo presji, którą wielu z Was jest poddanych – presji różnego rodzaju "ekspertów",  "doradców" itp., by ulec pokusie źle rozumianej "nowoczesności", macie odwagę wymagać. I taką postawę winno się doceniać!
Słowa wdzięczności kieruję również do tych członków naszego Grona, którzy przeszli już na emeryturę. Dziękuję, że ciągle jesteście z nami – czy to duchowo, czy też przekraczając dobrze znane, licealne progi. Dziękuję za okazywane nam wsparcie, którego doświadczamy, za słowa otuchy i pocieszenia, a wreszcie – za motywowanie, by dbać o ukochanego "Długosza", z którym wielu z Was związało niemal całe, zawodowe życie.
Pragnę podziękować pracownikom administracji i obsługi, którzy stwarzają nam odpowiednie warunki do zdobywania i przekazywania wiedzy. Bez wątpienia – to prawdziwe filary szkoły. Codziennie doświadczamy ich troski. Dzięki nim praca w liceum przebiega spokojnie, w miłej i ciepłej atmosferze.
Pozwolą Państwo, że zwrócę się teraz do najmłodszego pokolenia – naszych uczniów.
Kochana młodzieży!
Do stuletniego "Długosza" wnosicie radość, entuzjazm, ciekawość świata.  Nadajecie charakter dostojnej szkole.  Miarą zaangażowania w życie liceum jest nie tylko sukces edukacyjny – wspaniałe oceny na świadectwie maturalnym, ale i to, jak postrzega się uczniów VI LO w środowisku. Proszę o to zaangażowanie! Świętując Dzień Edukacji Narodowej, pragnę też wyrazić wdzięczność tym spośród Was, którzy poważnie traktują swoje obowiązki i czują się odpowiedzialni za liceum. Dziękuję za udział w konkursach przedmiotowych, projektach międzynarodowych, reprezentowanie szkoły podczas różnego rodzaju uroczystości lub zawodów sportowych. Dziękuję za Wasze ciekawe pomysły; organizację Dni Języków Obcych, Dni Otwartych, przygotowanie akademii, konkursów i quizów. Życzę, byście zarażali swoim entuzjazmem kolegów i koleżanki.
W Dniu Edukacji Narodowej trzeba też zwrócić się ku Waszym rodzicom. To w dużej mierze dzięki macie warunki do tego, by przyswajać wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności. Proszę, byście ich nie zawiedli!
Ta szczególna uroczystość stanowi dobrą okazję by wyróżnić osoby, którym na sercu leży sprawa ciągłej poprawy jakości kształcenia w VI LO. Miło mi Państwa poinformować, że w tym roku nagrodą Dyrektora VI LO zostali uhonorowani profesorowie: Jarosław Bloch, Krzysztof Burda, Ewa Mrozińska, Wanda Popławska, Agnieszka Tamborska, Aleksandra Kopacz, Magdalena Sitarz, Katarzyna Włodarczyk, Paweł Wałek, Bogusława Wojdyła.
Szanowni Państwo!
Każde święto winno skłaniać do wdzięczności i radości. Niech i to, obchodzone dzisiaj, upłynie nam w pogodnej, dobrej atmosferze.

 

{moscomment}

Zmieniony ( 21.10.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama