Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3321989

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Relacja z rekonstrukcji obrony wieży spadochronowej PDF Drukuj Email
19.09.2011.
Image

Czwartego września, po raz kolejny, katowiccy harcerze i harcerki wzięli udział w rekonstrukcji wydarzeń z 1939 roku, kiedy to wojska niemieckie wkraczając na teren Katowic napotkali w Parku Kościuszki zacięty opór harcerzy i powstańców śląskich.

Obrona wieży spadochronowej we wrześniu 1939 roku przeszła już niemal do legendy, choć wciąż trwają spory historyków nad dokładnym ustaleniem ówczesnych wydarzeń.

Niezależnie od tych sporów, rekonstrukcja bitwy pod wieżą spadochronową, jest wydarzeniem trafiającym do wyobraźni, szczególnie młodych osób. W tej nieco widowiskowej formie, pokazuje postawy pełne patriotyzmu i poświęcenia, którymi wykazali się młodzi ludzie w 1939 roku.

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z tego wydarzenia.

{moscomment}

Zmieniony ( 21.09.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama