Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7104536

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow Mamy tytuł Szkoły z klasą 2.0!
Mamy tytuł Szkoły z klasą 2.0! PDF Drukuj Email
Redaktor: Magdalena Meisner   
24.06.2011.
Image

W "Szkole z klasą 2.0" wypracowaliśmy zasady korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach. Postawiliśmy na realizowanie projektów edukacyjnych z wykorzystaniem takich technologii,  rozwijających umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Zadaniem szkoły było opracowanie, przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się. Chodziło o zdobywanie, rozwijanie i sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów, ale także o komunikację wewnątrz szkoły oraz o kontakty z rodzicami i instytucjami zewnętrznymi (bibliotekami, muzeami, władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, wyższymi uczelniami) które mogą pomóc nauczycielom i uczniom w pracy.

W ramach projektu odbyła się debata klasowa oraz szkolna. W debacie klasowej udział wzięli uczniowie klasy Ia o profilu informatyczno-matematycznym. Debata została poprzedzona lekcją z języka polskiego: "Dyskutowanie to sztuka!", na której zostały poruszone kwestie kulturalnego debatowania. Młodzież klika tygodni wcześniej zapoznała się z założeniami programu oraz została podzielona na grupy, które z ogromnym zapałem przygotowywały się do debaty. Pomysły, które zrodziły się podczas własnej "burzy mózgów" konsultowali poprzez różne komunikatory, np. skype`a lub gadu-gadu. Na miejsce debaty wybraliśmy salę multimedialną, wyposażoną w tablicę interaktywną. Przedstawiciele poszczególnych grup przedstawiali swoje argumenty, także pokazując je na wspomnianej tablicy (prezentacje multimedialne Power Point). Uczniowie żywo dyskutowali na temat zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się. Oto wnioski z naszej klasowej debaty:

  1. Nie kopiujemy tekstów z internetu (plagiat), grozi to odpowiedzialnością karną.
  2. Jeśli podpieramy się informacjami znalezionymi w internecie, zawsze wpisujemy to źródło (tytuł, autora, stronę www.) w bibliografii.
  3. Nie ściągamy filmów, gier, muzyki, gdy nie jesteśmy do tego uprawnieni.
  4. Tworzymy gazetkę szkolną zarówno na papierze, jak i w sieci - pod kontrolą opiekuna gazetki.
  5. W celu ułatwienia kontaktu w sprawach dotyczących kodeksu, kontaktujemy się miedzy sobą i z nauczycielem mailami.
  6. Bezpiecznie korzystamy z portali społecznościowych, nie podajemy zbędnych informacji o sobie, nie rozmawiamy z nieznajomymi osobami, zawsze się wylogowujemy.
  7. Zawsze mamy zainstalowane programy antywirusowe.
  8. Nigdy nie podajemy w sieci numerów konta, kart bankomatowych, przestrzegamy przed tym także naszych rodziców, dziadków, rodzeństwo.
  9. Nie otwieramy linków od nieznajomych.
  10. Czatując, mailując przestrzegamy poprawności językowej oraz grzecznościowej.
  11. Nie pobieramy z internetu nielegalnego oprogramowania.

koordynator projektu mgr Magdalena Meisner

Zmieniony ( 24.06.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama