Konkurs superhero women
Konkurs ,,NAJCIEKAWSZE SYLWETKI KOBIET NA PRZESTRZENI DZIEJÓW CZYLI SUPERHERO WOMEN” Więcej informacji: Plakat
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 2 gości

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7072684

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Mamy tytuł Szkoły z klasą 2.0! PDF Drukuj Email
Redaktor: Magdalena Meisner   
24.06.2011.
Image

W "Szkole z klasą 2.0" wypracowaliśmy zasady korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach. Postawiliśmy na realizowanie projektów edukacyjnych z wykorzystaniem takich technologii,  rozwijających umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Zadaniem szkoły było opracowanie, przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się. Chodziło o zdobywanie, rozwijanie i sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów, ale także o komunikację wewnątrz szkoły oraz o kontakty z rodzicami i instytucjami zewnętrznymi (bibliotekami, muzeami, władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, wyższymi uczelniami) które mogą pomóc nauczycielom i uczniom w pracy.

W ramach projektu odbyła się debata klasowa oraz szkolna. W debacie klasowej udział wzięli uczniowie klasy Ia o profilu informatyczno-matematycznym. Debata została poprzedzona lekcją z języka polskiego: "Dyskutowanie to sztuka!", na której zostały poruszone kwestie kulturalnego debatowania. Młodzież klika tygodni wcześniej zapoznała się z założeniami programu oraz została podzielona na grupy, które z ogromnym zapałem przygotowywały się do debaty. Pomysły, które zrodziły się podczas własnej "burzy mózgów" konsultowali poprzez różne komunikatory, np. skype`a lub gadu-gadu. Na miejsce debaty wybraliśmy salę multimedialną, wyposażoną w tablicę interaktywną. Przedstawiciele poszczególnych grup przedstawiali swoje argumenty, także pokazując je na wspomnianej tablicy (prezentacje multimedialne Power Point). Uczniowie żywo dyskutowali na temat zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się. Oto wnioski z naszej klasowej debaty:

  1. Nie kopiujemy tekstów z internetu (plagiat), grozi to odpowiedzialnością karną.
  2. Jeśli podpieramy się informacjami znalezionymi w internecie, zawsze wpisujemy to źródło (tytuł, autora, stronę www.) w bibliografii.
  3. Nie ściągamy filmów, gier, muzyki, gdy nie jesteśmy do tego uprawnieni.
  4. Tworzymy gazetkę szkolną zarówno na papierze, jak i w sieci - pod kontrolą opiekuna gazetki.
  5. W celu ułatwienia kontaktu w sprawach dotyczących kodeksu, kontaktujemy się miedzy sobą i z nauczycielem mailami.
  6. Bezpiecznie korzystamy z portali społecznościowych, nie podajemy zbędnych informacji o sobie, nie rozmawiamy z nieznajomymi osobami, zawsze się wylogowujemy.
  7. Zawsze mamy zainstalowane programy antywirusowe.
  8. Nigdy nie podajemy w sieci numerów konta, kart bankomatowych, przestrzegamy przed tym także naszych rodziców, dziadków, rodzeństwo.
  9. Nie otwieramy linków od nieznajomych.
  10. Czatując, mailując przestrzegamy poprawności językowej oraz grzecznościowej.
  11. Nie pobieramy z internetu nielegalnego oprogramowania.

koordynator projektu mgr Magdalena Meisner

Zmieniony ( 24.06.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama