Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 1 gość

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7071506

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Hilarego Krzysztofiaka PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
17.10.2010.
Spis treści
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Hilarego Krzysztofiaka
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6
Strona 7
Strona 8
Image

W poniedziałek 11 października br. w Szopienicach odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci wielkiego artysty plastyka rodem z Szopienic, Hilarego Krzysztofiaka. Obecni byli Prezydent Katowic Piotr Uszok, senator Kazimierz Kutz oraz wdowa po Hilarym. Po uroczystości na zaproszenie dyrektora VI LO Dariusza Koclejdy szacowni goście udali się do naszej szkoły na poczęstunek oraz rozmowy.

Oto krótki życiorys Hilarego Krzysztofiaka, jaki został podany na uroczystości:

Hilary Krzysztofiak (Christopher Hilary) - malarz, grafik, scenograf, pseudonim artystyczny Hilary. Urodził się 28 paździemika 1926 r. w Szopienicach (obecnie dzielnica Katowic). W 1945 r. wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczał naukę w Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1946 r. studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Nie ukończył ich jednak przerywajac pracę nad dyplomem "Waryński na ławie oskarżonych". W 1953 r. przyłączył się do katowickiej awangardowej grupy artystów ST-53. W 1955 r. wrócił do Warszawy i wział udział w słynnej Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale, wystawiajac
tam pracę "Martwa natura (Szczęka). Do 1957 r. brał udział w wystawach Grupy ST-53, wielokrotnie przygotowywał również scenografie do przedstawień teatralnych.

W 1966 r. po raz pierwszy wyjechał do Paryża, gdzie nawiazał kontakt ze środowiskiem emigracyjnym i "Kultura". W 1968 r. wyjechał do Holandii w zwiazku z organizowaną tam wystawą indywidualna jego prac. Do kraju już nigdy nie wrócił. W 1969 r. dostał azyl polityczny w Niemczech. W 1971 r. rozpoczał starania o uzyskanie obywatelstwa amerykańskiego, które otrzymał w 1977 r. Artysta zamieszkał w Falls Church w Virginii. Nazwisko zmienił na Christopher Hillary. W czasie pobytun na emigracji , zarówno w Europie, jak później w Stanach Zjednoczonych, uczestniczył w licznych wystawach, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych. Jego sztuka bardzo ekspresyjna, o cechach surrealizmu, zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Twórczośó Krzysztofiaka ewoluowała – począwszy od kubizujacych obrazów z okresu przynależności do ST-53, poprzez prawie abstrakcyjne totemiczne postacie z lat sześćdziesiatych, w których widoczne jest uwrażliwienie na strukturę materii malarskiej, a kolorystykę cechuje waska, stonowana gama barwna z przewaga czemi, brazów, złamanych zieleni, czerwieni. W latach siedemdziesiatych pojawiaja się z kolei wyrafinowane kolorystycznie obrazy tzw. "papierowe", malowane z dużą precyzja, w których papier jako najważniejszy element niezwykłych pejzaży, staje się symbolem istotnych treści egzystencjalnych. Zmarł 30 września 1979 r. w Falls Church w Stanach Zjednoczonych.

A oto fotoreportaż z imprezy:


Na uroczystości (od lewej) obecni byli: senator Kazimierz Kutz, Prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Gabriela Wietrzyk.


Uroczystość uświetniła orkiestra górnicza, ...


...delegacja młodzieży VI LO, ...


...nasz szkolny poczet sztandarowy, ...


...wdowa po Hilarym Krzysztofiaku (stoi obok Kazimierza Kutza), dyr. Dariusz Koclejda oraz proboszcz parafii Św. Jadwigi.


Teraz odczytywany jest życiorys Krzysztofiaka oraz jego związki z Szopienicami.


Dwójka najwyższych rangą ViPów: panowie senator RP i prezydent Katowic


Wdowa po Hilarym



Zmieniony ( 17.10.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama