Konkurs superhero women
Konkurs ,,NAJCIEKAWSZE SYLWETKI KOBIET NA PRZESTRZENI DZIEJÓW CZYLI SUPERHERO WOMEN” Więcej informacji: Plakat
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 1 gość

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7071927

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
"Solidarność" - Pamięć - Młodzież PDF Drukuj Email
16.09.2010.
Image

Co? - Uroczyste podsumowanie Roku Historii Najnowszej, inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej, mającej na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat najnowszych wydarzeń w dziejach Polski, istotnych dla kształtowania się dnia dzisiejszego.

Gdzie? - Sala Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Kiedy? - 13 września 2010 roku.

Tak mogłaby wyglądać najkrótsza relacja z wydarzenia, istotnego także dla naszej szkoły. Mogłaby, ale taki zapis nie uwzględnia emocji, zaangażowania oraz atmosfery. Zacznijmy, więc od początku. Pod koniec ubiegłego roku szkolnego Śląski Kurator Oświaty zaproponował uczestniczenie w spotkaniu noszącym tytuł: Przemiany polityczne i społeczne w Polsce w latach 1980-1989 oraz rola ruchu solidarnościowego w historii jednoczącej się Europy, trzem szkołom; z Chorzowa, Sosnowca oraz Katowic. Jak łatwo się domyślić tą ostatnią szkołą było nasze Liceum. Uczniowie tych szkół mieli przygotować prezentację multimedialną.

Okres wakacyjny nie sprzyja żadnym działaniom tego typu nic, więc dziwnego, iż prace nad prezentacjami trwały jeszcze na początku września. Autorzy naszej prezentacji - Justyna Ruda oraz Jakub Serwatka (z klasy 2D) wręcz do ostatniej chwili wprowadzali poprawki. Cel został jednak osiągnięty, prezentacja VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza w Katowicach nosząca tytuł - Okrągły stół 1989 rok bardzo się podobała i znalazła uznanie w oczach uczestników tego spotkania.

Stwierdzenie to łatwo zweryfikować, można bowiem zapytać uczennice i uczniów klasy 2B o ich wrażenia. Klasa ta była obserwatorem wydarzeń a równocześnie ...uczestnikiem prezentacji. Tak, to nie pomyłka. W chwili, gdy na ekranie pojawił się slajd mówiący o zwycięstwie opozycji w wyborach 4 czerwca 1989 roku klasa zaczęła burzliwą owację. Na podkreślenie zasługuje, iż Justyna i Jakub zaprezentowali swe dzieło z dużą swobodą, a nie było to łatwe zważywszy na fakt, iż gospodarzami tej uroczystości byli: Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, a gośćmi: Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechter, Wiceminister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, Alojzy Pietrzyk - zasłużony działacz "Solidarności", wielu bohaterów tamtego okresu z naszego regionu oraz liczna widownia złożona z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Rangę tego spotkania podkreślił w swym liście (odczytanym przez Pana Wojewodę) Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Spotkanie to, po raz kolejny, udowodniło, iż poznawanie historii nie musi być nużące i nudne. Był czas i miejsce na humor i dowcip (zwłaszcza w wystąpieniu Pana Alojzego Pietrzyka); na powagę (zwłaszcza, gdy poruszano tematy tragiczne - np. stan wojenny) czy wreszcie na rzetelną wiedzę historyczną. Jednym słowem była to niepowtarzalna i żywa lekcja historii.

Zygmunt Kastner

P.S. Filmik oraz fotografie, z tej uroczystości, zostały zamieszczone na stronie internetowej Śląskiego Kuratorium Oświaty (patrz tutaj). Fotografie zrobione przez panią prof. A.Rucką Czerwiak-Link

Zmieniony ( 19.09.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama