Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7044367

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Aktualności arrow Z życia szkoły arrow Przemówienie Dyrektora inaugurujące rok szkolny
Przemówienie Dyrektora inaugurujące rok szkolny PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
02.09.2010.

W dniu 1 września br. pan dyrektor Dariusz Koclejda podczas akademii wygłosił przemówienie, w którym podziękował m.in. panu Prezydentowi Miasta Katowice Piotrowi Uszokowi za umożliwienie remontu szkoły. Płeć piękna przyjęła przemówienie z nieco mniejszym entuzjazmem, gdyż pan Dyrektor ogłosił, że po szkole nie będzie można chodzić w butach na wysokim obcasie, czyli tzw. "szpilkach". Paniom, które przyjdą w szpilkach, pan dyrektor osobiście zarekwiruje obuwie i będą one musiały chodzić po szkole boso. A oto przemówienie pana Dyrektora...

Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!

Z prawdziwą przyjemnością  pragnę zainaugurować uroczystą akademię z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Spotykamy się bowiem w gmachu, który tak różni się od szkoły, którą opuściliśmy pod koniec czerwca: wzmocnione stropy, odnowione korytarze i niektóre klasopracownie, estetyczne, nowe drzwi i dębowe schody... Nie ulega wątpliwości, że stary "Długosz" jest obecnie jedną z najbardziej stylowych szkół w regionie. Należy tez wspomnieć,  że w czasie wakacji udało się przywrócić pierwotny charakter korytarza na parterze. To, co większość tu zebranych miała już zapewnie okazję widzieć, jest realizacją koncepcji sprzed ponad stu lat - koncepcji opolskiego architekta Kuntzego. Historia zatoczyła koło. Tak jak wtedy, na początku dwudziestego wieku, tak i obecnie - w pierwszym dziesięcioleciu wieku dwudziestego pierwszego budynek szopienickiej placówki oświatowej staje się miejscem wyjątkowym. W 1905 roku uczniowie szczycili się, że uczęszczają do gmachu, zaprojektowanego według najnowocześniejszych koncepcji pedagogicznych i sanitarnych - z centralnym ogrzewaniem, przestronnymi salami lekcyjnymi, kuchnią i jadalnią. W 2010 roku licealiści mogą odczuwać satysfakcję, że uczą się w budynku, który ma niepowtarzalny klimat i wspaniałą historię.

Ciesząc się z efektów pracy ekip remontowych, należy podziękować wszystkim, którzy sprawili, że szkoła została odnowiona: Prezydentowi Miasta Katowice Piotrowi Uszokowi za przekazanie ogromnych środków finansowych, Wojewódzkiemu oraz Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków za cenne sugestie i firmie, odpowiedzialnej za renowację wnętrza. Słowa wdzięczności kieruję także pod adresem wszystkich, zaangażowanych w przywracanie porządku po pracach remontowych: paniom sprzątaczkom, pracownikom administracji i obsługi oraz gronu pedagogicznemu.

Drodzy uczniowie! Na początku roku szkolnego otrzymaliście zatem prezent - dobre warunki do nauki w niepowtarzalnym klimacie starych wnętrz... To zobowiązuje. Zobowiązuje przede wszystkim do szczególnej dbałości o szkołę, w której spędzacie przecież - w ciągu trzech lat - kilka tysięcy godzin. Szanujcie ją! Troska o estetykę wnętrza powinna wynikać z waszego serca - z poczucia odpowiedzialności za "Długosza". Ufam, że nikt z nas nie będzie się musiał irytować z powodu przypadków dewastacji wyremontowanych korytarzy i sal. Jeśli zaś takie będą miały miejsce - już nie dyrekcja, ale Urząd Miasta Katowice obciąży ich sprawców karą finansową. Warto tutaj nadmienić, że w szkole działa system monitoringu, zaś w czasie przerwy wakacyjnej zainstalowano kilka nowych kamer. Możecie zatem czuć się bezpieczni.

Kochania młodzieży! Początek roku szkolnego to również czas sporządzania różnorodnych planów. Powstają wówczas plany lekcji, opracowywane są plany pracy biblioteki, psychologa czy pielęgniarki. Nauczyciele przygotowują plany wynikowe lub rozkłady materiału. Ich celem jest przede wszystkim dbałość o Wasz rozwój - intelektualny, psychiczny i fizyczny. Warto chyba zatem, byście i wy, drodzy licealiści, pomyśleli nad swoim planem na najbliższe miesiące. Potraktujcie go jak swego rodzaju biznes plan, zaś każdy dobry biznes plan powinien zawierać, m.in.: cel podjęcia określonej pracy, prezentację posiadanych już środków, formy działania. Nie mam wątpliwości, że jesteście świadomi celu waszych szkolnych wysiłków. Powinno nim być otrzymanie promocji do kolejnej klasy, zaś w przypadku maturzystów - ukończenie szkoły i zdanie egzaminu dojrzałości z wynikiem, który umożliwiłby kontynuowanie nauki na dobrych studiach wyższych. Jakimi środkami dysponujecie, by osiągnąć ów cel? Jest ich wiele. Niestety, nie zawsze potraficie je docenić i wykorzystać. Pozwólcie, że o nich przypomnę.

Po pierwsze: dysponujecie potencjałem Waszych własnych uzdolnień i talentów. Czas liceum to dobry okres, by je odkrywać, a następnie rozwijać. Po drugie - dysponujecie potencjałem, jakim jest młodość: jesteście pomysłowi, pełni zapału, gotowi zmieniać świat. Zazwyczaj możecie sobie jeszcze pozwolić na to, by skoncentrować się na zgłębianiu wiedzy. Po trzecie - macie wokół siebie ludzi, którzy zawsze gotowi są wesprzeć Was w procesie edukacji. To nie tylko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, ale i Wasi przyjaciele, koledzy ze szkolnych ławek. Korzystajcie z ich pomocy, szczególnie w chwilach zwątpienia we własne możliwości.  Wreszcie - skarbem, dzięki któremu łatwiej przyswajać wiedzę, jest to miejsce - "Długosz". Szkoła z ponad stuletnią tradycją. Historie absolwentów, wśród których należy wymienić m.in. biskupa Piotra Liberę, ordynariusza płockiego czy profesora Aleksandra Sieronia pokazują, jak ważne jest, by tutaj - w starym gmachu VI LO - odkryć siebie i inwestować w wiedzę. Pozostaje mi jeszcze przypomnieć o ujętych w profesjonalnych planach formach działania, dzięki którym możecie osiągnąć wyznaczony cel. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest po prostu Wasze aktywne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych. Kolejną, równie istotną, jest korzystanie z oferty zajęć pozalekcyjnych, która w tym roku, dzięki funduszom unijnym, będzie bardzo atrakcyjna. Kochani uczniowie! Nie możecie także zapominać, że osiągnięcie szkolnego sukcesu nie jest możliwe bez samokształcenia. Do samodzielnego zgłębiania wiedzy zachęcam szczególnie maturzystów. Przed Wami zaledwie 30 tygodni nauki.  Niech ich upływu nie wyznacza jedynie odliczanie kolejnych dni do matury, starajcie się efektywnie wykorzystać czas, poświęcając go głównie na maturalne syntezy.

Mamy świadomość, że nawet najlepiej napisany plan musi zostać zweryfikowany w praktyce. Już od jutra spotykamy się z szkolną codziennością. Wszystkim tu zgromadzonym życzę, by obfitowała ona w chwile radości z przekazywania i zgłębiania wiedzy. Drodzy uczniowie klas pierwszych!  Poczujcie niepowtarzalny klimat "Długosza". Drodzy uczniowie klas drugich i trzecich! Kontynuujcie najlepsze tradycje VI LO, opiekując się pierwszoklasistami! Pamiętajcie, że od stu lat obowiązuje tu absolutny zakaz tzw. kocenia! Szanowni Państwo! Mamy już odnowione posadzki, nowe drzwi, nowe schody... Najwyższa pora rozpocząć NOWY ROK SZKOLNY!

Zmieniony ( 02.09.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama