Czy czeka nas koniec?
Nasza młodzież w ramach edukacji ekologicznej udała się do kina Rialto na film z Leonardo DiCaprio w roli głównej "Czy czeka nas koniec?". Główny bohater - Posłaniec Pokoju ONZ podróżuje po świecie, tworząc kompendium wiedzy o zmianie klimatu i poszukując rozwiązań, które mogłyby oddalić nadciągającą ekologiczną katastrofę. Słynny aktor odwiedza daleką Północ, lasy równikowe i morskie głębiny, kraje bogate i ubogie, rozmawia z politycznymi liderami, naukowcami i aktywistami. Film w bardzo przystępny sposób przybliża mechanizmy degradacji środowiska w wyniku dążenia do osiągania jak największych zysków przez międzynarodowe korporacje i ujawnia biznesowe powiązania polityków i lobbystów bagatelizujących kwestię zmian klimatu. Znakomitym podsumowaniem filmu jest finałowe przemówienie DiCaprio na forum ONZ – wezwanie do działania na rzecz naszej wspólnej przyszłości.
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3678114

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow O wizycie młodzieży z L'Aquili
O wizycie młodzieży z L'Aquili PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
02.05.2010.
Image

...donosi gazetka "Wiadomości PKM Katowice" rozprowadzana bezpłatnie przez Urząd Miasta Katowice. W niniejszym artykule publikujemy treść tego artykułu oraz zdjęcie. Można tu zauważyć, jak ciężką i błyskawiczną pracą jest zawód redaktora gazety, który w wyniku pośpiechu często popełnia różnego rodzaju błędy. W tekście została dokonana tylko jedna poprawka polegajaca na zastąpieniu słowa "dyrektor" na "nauczyciel".

Pod koniec marca dziesięcioosobowa grupa młodzieży z włoskiego miasteczka L’Aquila, wraz z opiekunką Marią Cateriną Sirolli zawitała do Katowic, a przede wszystkim do VI LO w Szopienicach, z którym współpracują od sześciu lat. Przypomnimy, że miasteczko L’Aquila, z którego przyjechała młodzież, zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w kwietniu 2009 r. Podczas spotkań w szkole Włosi wyświetlili prezentację o tragedii swego miasta i dopiero wówczas katowicka młodzież przekonała się, jakim piętnem na życiu ich kolegów odbiło się to trzęsienie ziemi. Jednakże pobyt w Katowicach miał też pomóc młodzieży zapomnieć na chwilę o tamtej rzeczywistości.

Podczas pobytu na Śląsku Włosi odwiedzili kopalnię "Królowa Luiza" w Zabrzu, katowickie historyczne dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec, pałac w Pszczynie, obóz w Oświęcimiu i Brzezince oraz Kraków, a także byli w ratuszu na spotkaniu z wiceprezydent Krystyną Siejną. Wielu z młodych Włochów chciało zostać w Katowicach dłużej, by pomieszkać w normalnym, niezniszczonym przez wstrząsy mieście, gdzie życie płynie spokojnie i nikt nie przejmuje się rysami na ścianie.

Współpraca młodzieży z VI LO w Katowicach ze szkołą ITAS "Elena di Savoia" w L’Aquili trwa od sześciu lat. Podczas pierwszej wizyty w Katowicach postanowiono przystąpić do projektu Comenius. Powstał wówczas wspólny projekt "Teraz wszyscy razem! Otwórzmy drzwi w Nowej Europie".

- Projekt był realizowany od 2005 r. z partnerami z Niemiec, Bułgarii, Turcji i Grecji, a wiosną 2006 r. młodzież przyjechała do L’Aquili. Podczas pobytu nie tylko zwiedziliśmy okolice, ale również laboratorium Gran Sasso, w którym fizycy łapią oraz badają neutrina wystrzeliwane z odległej o 700 km Genewy. - wyjaśnia Leszek Jabłoński, nauczyciel VI LO w Katowicach. - Na zakończenie w teatrze miejskim młodzież zaprezentowała spektakl, a w nim tańce regionalne oraz filmy przygotowane w pierwszym roku projektu poświęconemu grom planszowym i komputerowym.

Podczas działań w ramach Comeniusa młodzież spotykała się po dwa razy w Katowicach i Haskowie w Bułgarii, a także w Atenach, Bochum i Eskisehir w Turcji. Na koniec została wydrukowana broszura przedstawiającą nasz projekt "All Together Now! Let's Open Doors in New Europe".

- Współpraca układa się nam doskonale, dlatego postanowiliśmy razem przystąpić do kolejnych projektów, m.in. eTwinning oraz konkursu EUAward Dialogue - dodaje Jabłoński. - Zaplanowaliśmy wraz z Włochami i Bułgarami projekt dofinansowany przez władze regionalne L’Aquili, którego realizacja miała nastąpić w 2009 r. W jego tytule zamieniliśmy frazę "let’s open doors" (otwórzmy drzwi) na "let’s keep doors open" (trzymajmy drzwi otwarte). Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 6 kwietnia 2009 r. uniemożliwiło realizację naszych planów.

Przypomnijmy, że włoskie miasteczko zostało niemal doszczętnie zrujnowane, ludzie przesiedleni do namiotów lub hoteli w odległych miejscowościach, szkoły przeniesione do prowizorycznych kontenerów. W związku z tym nauczyciele i młodzież z VI LO umówili sie z Bułgarami, że odbędą sie tylko dwa spotkania - w Katowicach oraz Haskowie. I to z końca marca było jednym z nich.

URZĄD MIASTA KATOWICE
40-098 Katowice, ul. Młyńska 4; Tel. 032 259 39 09; Fax 032 253 79 84; E-mall: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ; www.katowice.eu
Godziny otwarcia: pn. 7:30 - 17:00, wt. 7:30 - 15:30, śr. 7:30 - 13:00, cz. 7:30 - 17:00, pt. 7:30- 15:30
{moscomment}
Zmieniony ( 02.05.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama