Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7036355

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow O wizycie młodzieży z L'Aquili
O wizycie młodzieży z L'Aquili PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
02.05.2010.
Image

...donosi gazetka "Wiadomości PKM Katowice" rozprowadzana bezpłatnie przez Urząd Miasta Katowice. W niniejszym artykule publikujemy treść tego artykułu oraz zdjęcie. Można tu zauważyć, jak ciężką i błyskawiczną pracą jest zawód redaktora gazety, który w wyniku pośpiechu często popełnia różnego rodzaju błędy. W tekście została dokonana tylko jedna poprawka polegajaca na zastąpieniu słowa "dyrektor" na "nauczyciel".

Pod koniec marca dziesięcioosobowa grupa młodzieży z włoskiego miasteczka L’Aquila, wraz z opiekunką Marią Cateriną Sirolli zawitała do Katowic, a przede wszystkim do VI LO w Szopienicach, z którym współpracują od sześciu lat. Przypomnimy, że miasteczko L’Aquila, z którego przyjechała młodzież, zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w kwietniu 2009 r. Podczas spotkań w szkole Włosi wyświetlili prezentację o tragedii swego miasta i dopiero wówczas katowicka młodzież przekonała się, jakim piętnem na życiu ich kolegów odbiło się to trzęsienie ziemi. Jednakże pobyt w Katowicach miał też pomóc młodzieży zapomnieć na chwilę o tamtej rzeczywistości.

Podczas pobytu na Śląsku Włosi odwiedzili kopalnię "Królowa Luiza" w Zabrzu, katowickie historyczne dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec, pałac w Pszczynie, obóz w Oświęcimiu i Brzezince oraz Kraków, a także byli w ratuszu na spotkaniu z wiceprezydent Krystyną Siejną. Wielu z młodych Włochów chciało zostać w Katowicach dłużej, by pomieszkać w normalnym, niezniszczonym przez wstrząsy mieście, gdzie życie płynie spokojnie i nikt nie przejmuje się rysami na ścianie.

Współpraca młodzieży z VI LO w Katowicach ze szkołą ITAS "Elena di Savoia" w L’Aquili trwa od sześciu lat. Podczas pierwszej wizyty w Katowicach postanowiono przystąpić do projektu Comenius. Powstał wówczas wspólny projekt "Teraz wszyscy razem! Otwórzmy drzwi w Nowej Europie".

- Projekt był realizowany od 2005 r. z partnerami z Niemiec, Bułgarii, Turcji i Grecji, a wiosną 2006 r. młodzież przyjechała do L’Aquili. Podczas pobytu nie tylko zwiedziliśmy okolice, ale również laboratorium Gran Sasso, w którym fizycy łapią oraz badają neutrina wystrzeliwane z odległej o 700 km Genewy. - wyjaśnia Leszek Jabłoński, nauczyciel VI LO w Katowicach. - Na zakończenie w teatrze miejskim młodzież zaprezentowała spektakl, a w nim tańce regionalne oraz filmy przygotowane w pierwszym roku projektu poświęconemu grom planszowym i komputerowym.

Podczas działań w ramach Comeniusa młodzież spotykała się po dwa razy w Katowicach i Haskowie w Bułgarii, a także w Atenach, Bochum i Eskisehir w Turcji. Na koniec została wydrukowana broszura przedstawiającą nasz projekt "All Together Now! Let's Open Doors in New Europe".

- Współpraca układa się nam doskonale, dlatego postanowiliśmy razem przystąpić do kolejnych projektów, m.in. eTwinning oraz konkursu EUAward Dialogue - dodaje Jabłoński. - Zaplanowaliśmy wraz z Włochami i Bułgarami projekt dofinansowany przez władze regionalne L’Aquili, którego realizacja miała nastąpić w 2009 r. W jego tytule zamieniliśmy frazę "let’s open doors" (otwórzmy drzwi) na "let’s keep doors open" (trzymajmy drzwi otwarte). Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 6 kwietnia 2009 r. uniemożliwiło realizację naszych planów.

Przypomnijmy, że włoskie miasteczko zostało niemal doszczętnie zrujnowane, ludzie przesiedleni do namiotów lub hoteli w odległych miejscowościach, szkoły przeniesione do prowizorycznych kontenerów. W związku z tym nauczyciele i młodzież z VI LO umówili sie z Bułgarami, że odbędą sie tylko dwa spotkania - w Katowicach oraz Haskowie. I to z końca marca było jednym z nich.

URZĄD MIASTA KATOWICE
40-098 Katowice, ul. Młyńska 4; Tel. 032 259 39 09; Fax 032 253 79 84; E-mall: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ; www.katowice.eu
Godziny otwarcia: pn. 7:30 - 17:00, wt. 7:30 - 15:30, śr. 7:30 - 13:00, cz. 7:30 - 17:00, pt. 7:30- 15:30
{moscomment}
Zmieniony ( 02.05.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama