Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3384296

Reklama

1GOAL PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
20.04.2010.
Spis treści
1GOAL
Strona 2
Strona 3
Image

...to kampania zwracająca uwagę świata na dzieci pozbawione dostępu do edukacji. Została ona zorganizowana na tle Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, jakie odbęda się w czerwcu i lipcu br. w RPA. Po raz pierwszy Mundial rozgrywany będzie na kontynencie afrykańskim, gdzie wiele dzieci pozbawionych jest możliwości nauki w szkole. My sobie tego nie wyobrażamy i młodzi ludzie często sami odrzucają edukację, np. niechętnie przychodząc do szkoły lub nie przykładając wagi do nauki. Dzień dzisiejszy, a więc 20 kwietnia, poświęcony został ogólnoświatowej lekcji, mającej promować dostęp do edukacji dla dzieci całego świata. O akcji 1GOAL dowiecie się z niniejszego artykułu.

Co roku podczas Global Action Week (Tydzień Globalnego Działania) wzywamy liderów całego świata do realizacji swoich obietnic w dziedzinie edukacji. Rok 2010 będzie rokiem szczególnym, a to z powodu 1GOAL: kampanii Edukacja dla wszystkich. Jest to kampania, którą zgrano w czasie z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2010 (FIFA World Cup). Mistrzostwa świata przyciągną uwagę miliardów kibiców z całego świata.  Odbywają się one po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim. Afryka ma największy odsetek dzieci w wieku szkolnym na świecie i dlatego wzywamy przywódców światowych do podjęcia działań, by każde dziecko mogło mieć dostęp do edukacji.

Naszym głównym celem jest spowodowanie, by miliony ludzi wzywali do realizacji celów akcji Education for All (Edukacja dla Wszystkich). Poniżej znajduje się lista postulatów naszej kampanii.

Odezwa do przywódców krajów rozwijających się:

  • Inwestujcie w przyszłość – przeznaczajcie 20% wydatków na edukację. Kraje rozwijające się muszą wydawać 20% budżetu państwa na edukację – przy czym co najmniej połowę z tego na szkoły podstawowe.
  • Znieście opłaty, które uniemożliwiają wielu dzieciom uczęszczanie do szkoły. Wprowadźcie w życie ustawy o opłatach za edukację - oficjalne lub nieoficjalne. Każdy musi uzyskać wysokiej jakości bezpłatne wykształcenie podstawowe, a nie być karany za to, że jest biedny. Dlaczego najbiedniejsze dzieci muszą płacić za uczęszczanie do szkoły? Koszty uczęszczania do szkoły, takie jak mundurek szkolny lub „czesne”, nie mogą dłużej zamykać dzieciom drzwi do szkół.
  • Zapewnijcie profesjonalnych nauczycieli do kształcenia na wysokim poziomie. Musimy mieć dobrze wyszkolonych nauczycieli, którzy inspirowaliby i uczyli dzieci w klasach nie większych od 40 uczniów. Bez nich, dzieci uczą się w grupach liczniejszych od 100. Potrzebujemy więcej niż 18 milionów nauczycieli do roku 2015. Nasze dzieci zasługują na przyzwoitą edukację.
  • Dzieci powinny być w szkole, a nie w pracy. Dziewczęta często zostają w domu, aby pomagać w pracach domowych, podczas gdy rodzice są w pracy, a wiele rodzin jest zmuszonych do kierowania dzieci do pracy w fabrykach, kopalniach i na ulicy, aby przynosiły do domu pieniądze. To uniemożliwia dzieciom naukę. Rządy powinny oferować korzyści dla uboższych rodzin, takie jak darmowe posiłki w szkole, aby odciągnąć dzieci - zwłaszcza dziewczynki – od pracy tak, by mogły chodzić do szkoły. Powinny one zapewnić, by każde dziecko było chronione przed niewolnictwem, wyzyskiem i niebezpieczną pracą.Zmieniony ( 20.04.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama