Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7105063

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow Młodzież Długosza słucha muzyki Chopina
Młodzież Długosza słucha muzyki Chopina PDF Drukuj Email
Redaktor: Jarosław Bloch   
12.01.2010.
Image

W piątek, 11 grudnia 2009 roku, w Domu Kultury na Giszowcu, odbył się koncert muzyki poważnej dla młodzieży pt: "Muzyczne żarty Fryderyka", na którym obecni byli uczniowie naszej szkoły. Koncert ten odbywał się w ramach przygotowań do Roku Chopinowskiego, organizowany był przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

W repertuarze znalazły się utwory Fryderyka Chopina, które wykonywała na fortepianie p. Oliwia Grabowska, studentka Wyższej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (poniżej notka biograficzna). Koncert prowadził p. Marcin Trzęsiok, który również omawiał wykonywane utwory.

Mam nadzieję, że impreza ta była dla młodzieży z Długosza zachętą do zainteresowania się muzyką klasyczną, oraz zachętą do udziału w cyklu koncertów w ramach Roku Chopinowskiego, które odbywać się będą w 2010 roku, między innymi na terenie woj. śląskiego.

Jarosław Bloch

Oliwia Grabowska - notka biograficzna
(źródło: http://www.chck.pl/?show=sz&id=10060&showp=arch)

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM I stopnia im. M. Szymanowskiej w Kędzierzynie-Koźlu w klasie mgr Elżbiety Grygiel, a następnie kontynuowała ją w klasie mgr Mariusza Danilewskiego PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.

Pianistyczne umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach i warsztatach pianistycznych w Głuchołazach, Krakowie, Warszawie, Dusznikach Zdrój, Puławach, Białymstoku, Gdańsku, Zakopanem, Nottuln, Neuwid-Engers prowadzonych przez: Wiktora Mierżanowa, Józefa Stompla, Phillippe Giusiano, Grzegorza Kurzyńskiego, Vierę Nossinę, Waldemara Wojtala, Alicję Paletę-Bugaj, Bronisławę Kawallę, Andrzeja Pikula, Janusza Skowrona oraz Davida Wiley’a.

Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia: III miejsce na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha (Gorzów Wlkp.-Frankfurt 2002), wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. W. Kędry (Łódź 2003), IV nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Kraków 2003), II miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.S.Bacha (Gorzów Wlkp.-Frankfurt 2004), I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego (Kielce, 2005), II miejsce na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Schuberta (Jesenik, 2005), wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Państw Nadbałtyckich (Narva, 2006) w Estonii.

Jest stypendystką Ministra Kultury (2005), Dyrektora CEA (2006), Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2005), Prezydenta Miasta Opola (2003, 2006), Marszałka Województwa Opolskiego (nagroda "Prymus Opolszczyzny", 2004). W latach 2002, 2004 otrzymała tytuł "Opolski Orzeł" nadany przez Prezydenta Miasta Opola.

Koncertowała w kraju i za granicą m.in. w Warszawie (Łazienki Królewskie, Zamek Królewski), Zakopanem (ATMA), Opolu (Filharmonia Opolska), Dusznikach Zdrój (Dworek Chopina), w Niemczech (Frankfurt, Hamburg, Mainz) oraz w Stanach Zjednoczonych (m .in. w American Centre of Polish Culture w Waszyngtonie).

{moscomment}
Zmieniony ( 16.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama