Konkurs superhero women
Konkurs ,,NAJCIEKAWSZE SYLWETKI KOBIET NA PRZESTRZENI DZIEJÓW CZYLI SUPERHERO WOMEN” Więcej informacji: Plakat
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 2 gości

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7069478

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Młodzież Długosza słucha muzyki Chopina PDF Drukuj Email
Redaktor: Jarosław Bloch   
12.01.2010.
Image

W piątek, 11 grudnia 2009 roku, w Domu Kultury na Giszowcu, odbył się koncert muzyki poważnej dla młodzieży pt: "Muzyczne żarty Fryderyka", na którym obecni byli uczniowie naszej szkoły. Koncert ten odbywał się w ramach przygotowań do Roku Chopinowskiego, organizowany był przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

W repertuarze znalazły się utwory Fryderyka Chopina, które wykonywała na fortepianie p. Oliwia Grabowska, studentka Wyższej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (poniżej notka biograficzna). Koncert prowadził p. Marcin Trzęsiok, który również omawiał wykonywane utwory.

Mam nadzieję, że impreza ta była dla młodzieży z Długosza zachętą do zainteresowania się muzyką klasyczną, oraz zachętą do udziału w cyklu koncertów w ramach Roku Chopinowskiego, które odbywać się będą w 2010 roku, między innymi na terenie woj. śląskiego.

Jarosław Bloch

Oliwia Grabowska - notka biograficzna
(źródło: http://www.chck.pl/?show=sz&id=10060&showp=arch)

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM I stopnia im. M. Szymanowskiej w Kędzierzynie-Koźlu w klasie mgr Elżbiety Grygiel, a następnie kontynuowała ją w klasie mgr Mariusza Danilewskiego PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.

Pianistyczne umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach i warsztatach pianistycznych w Głuchołazach, Krakowie, Warszawie, Dusznikach Zdrój, Puławach, Białymstoku, Gdańsku, Zakopanem, Nottuln, Neuwid-Engers prowadzonych przez: Wiktora Mierżanowa, Józefa Stompla, Phillippe Giusiano, Grzegorza Kurzyńskiego, Vierę Nossinę, Waldemara Wojtala, Alicję Paletę-Bugaj, Bronisławę Kawallę, Andrzeja Pikula, Janusza Skowrona oraz Davida Wiley’a.

Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia: III miejsce na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha (Gorzów Wlkp.-Frankfurt 2002), wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. W. Kędry (Łódź 2003), IV nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Kraków 2003), II miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.S.Bacha (Gorzów Wlkp.-Frankfurt 2004), I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego (Kielce, 2005), II miejsce na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Schuberta (Jesenik, 2005), wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Państw Nadbałtyckich (Narva, 2006) w Estonii.

Jest stypendystką Ministra Kultury (2005), Dyrektora CEA (2006), Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2005), Prezydenta Miasta Opola (2003, 2006), Marszałka Województwa Opolskiego (nagroda "Prymus Opolszczyzny", 2004). W latach 2002, 2004 otrzymała tytuł "Opolski Orzeł" nadany przez Prezydenta Miasta Opola.

Koncertowała w kraju i za granicą m.in. w Warszawie (Łazienki Królewskie, Zamek Królewski), Zakopanem (ATMA), Opolu (Filharmonia Opolska), Dusznikach Zdrój (Dworek Chopina), w Niemczech (Frankfurt, Hamburg, Mainz) oraz w Stanach Zjednoczonych (m .in. w American Centre of Polish Culture w Waszyngtonie).

{moscomment}
Zmieniony ( 16.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama