Konkurs superhero women
Konkurs ,,NAJCIEKAWSZE SYLWETKI KOBIET NA PRZESTRZENI DZIEJÓW CZYLI SUPERHERO WOMEN” Więcej informacji: Plakat
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7104994

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow "Tydzień pamięci" w Brauweiler - sprawozdanie
"Tydzień pamięci" w Brauweiler - sprawozdanie PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
06.09.2009.
Image

W artykule znajduje się krótkie sprawozdanie z wizyty delegacji VI LO w Brauweiler przeznaczone dla Urzędu Miasta Katowice. Pan dyrektor Dariusz Koclejda podpisał umowę o współpracy z dyrektorem szkoły Abtei-Gymnasium Brauweiler, panem Horstem Buettnerem. Nieco więcej fotografii i informacji zostanie zamieszczonych na portalu w najbliższym czasie.

"Gedenkwoche" w Brauweiler

W dniach od 30 sierpnia do 6 września 2009 r. w Brauweiler, niewielkim miasteczku położonym około 20 km od Kolonii w Niemczech, miejscu urodzenia naszej polskiej królowej Rychezy, odbyły się obchody "Tygodnia porozumienia niemiecko-polskiego". By upamiętnić 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej stowarzyszenie Freundeskreis Abtei Brauweiler zorganizowało z ogromnym rozmachem wiele imprez, m.in. koncerty, wystawy, dyskusje, lekcje dla młodzieży. We wtorek 1 września 2009 r. młodzież polska ucząca się w Szkole Polskiej im. Królowej Rychezy w Kolonii uczestniczyła wraz z młodzieżą niemiecką w zajęciach o II wojnie światowej. Następnie odbyła się ceremonia podpisania umowy o współpracy między Abtei-Gymnasium Brauweiler w Pulheim oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Katowicach, które reprezentował dyrektor Dariusz Koclejda. Tematem projektu, w którym weźmie udział także szkoła z Tel Awiwu, mają być wspólne sprawy wiążące nasze trzy narodowości: polską, niemiecką i żydowską. W planie jest wymiana młodzieży trzech szkół.


Umowę o współpracy szkół podpisują siedzący przy stole dyrektorzy Dariusz Koclejda i Horst Büttner. Towarzyszą im "Ojciec Opactwa" Karlheinz Gierden (w okularach) oraz przewodniczący powiatu Pulheim. (Z lewej strony stoi tłumacz)

W czwartek, 3 września, odbyła się niezwykle interesująca dyskusja panelowa z udziałem profesora Władysława Bartoszewskiego, do udziału w której została zaproszona nasza dwuosobowa delegacja VI Liceum Ogólnokształcącego. Profesor Bartoszewski był najaktywniejszym dyskutantem spośród grupy czterech naukowców i polityków. Odniósł się m.in. do polskiej polityki zagranicznej w stosunku do Białorusi, Ukrainy i Rosji. Zażartował, że "Szwedzi byli największymi rozbójnikami w XVII w., a jaki to teraz kochany naród!". Dodał przy tym, że podobnej transformacji mogą już wkrótce ulec Rosjanie. Próbował tłumaczyć ostrożną politykę naszego rządu w stosunku do Białorusi, którą zamieszkuje sporo ludzi o polskich korzeniach. Zwierzył się, że kanclerz Kohl namawiał go już przed laty, by Polska coś zrobiła w sprawie Białorusi - lecz "cóż mogliśmy wtedy zrobić?" - zastanawiał się Profesor. W czasie dyskusji porównywano sytuację Francuzów i Anglików z sytuacją Polaków podczas II wojny światowej. Profesor Bartoszewski zwrócił uwagę, że Francuzi i Anglicy byli traktowani przez Niemców jako wrogowie, z kolei Polacy - jako "podludzie" (Untermenschen). Wiele wypowiedzi profesora Bartoszewskiego publiczność nagradzała brawami.


Dyskusja z udziałem profesora Bartoszewskiego miała miejsce w Sali Cesarskiej (Kaisersaal) opactwa Brauweiler


Pan dyrektor Dariusz Koclejda wręcza profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu monografię VI Liceum Ogólnokształcącego - bogatej w historię ponad stuletniej szkoły. Pan profesor obiecał ją przejrzeć.

Po dyskusji przedstawiciele opactwa w Brauweiler przekazali na ręce obecnych na uroczystości więźniów obozu w Oświęcimiu symboliczny kamień pochodzący z funkcjonującego w murach opactwa w Brauweiler więzienia, gdzie przebywał m.in. późniejszy kanclerz Niemiec Adenauer i jego żona. Ciekawostką jest, że w kościele przy opactwie znajduje się witraż, który przekazał opactwu w darze kanclerz Adenauer. Witraż ten przedstawia przypowieść biblijną o Danielu uwięzionym w jamie lwa. Postać Daniela przybrał sam kanclerz Adenauer, a symbolem zła jest twarz Hitlera uwidoczniona w górnej części witraża. Jest to podobno jedyny portret Hitlera, jaki znajduje się w kościołach niemieckich!


Cela żony kanclerza Konrada Adenauera w opactwie Brauweiler


Fragment witraża, który opactwu Brauweiler podarował kanclerz Adenauer, przedstawiony jako postać uwięziona w lwiej jamie (pomiędzy dwoma lwami). U góry widnieje twarz Hitlera, sprawcy zła.

W piątek miała miejsce uroczystość wręczenia przez prezydenta Nadrenii Północnej-Westfalii Jürgena Rüttgersa tzw. "Odznaczenia Rychezy" Władysławowi Bartoszewskiemu. W tej uroczystości nasza dwuosobowa delegacja z VI Liceum Ogólnokształcącego nie mogła już uczestniczyć, gdyż udawaliśmy się już w drogę powrotną do kraju.


Grób królowej Polski Rychezy można zobaczyć w kaplicy Św. Jana w katedrze kolońskiej

"Gedenkwoche" (Tydzień Pamięci) było świetnie zorganizowaną imprezą, dzięki której nasze wzajemne stosunki polsko-niemieckie na pewno będą się dalej rozwijać w kierunku wzajemnego zrozumienia i przyjaźni naszych narodów. Mamy nadzieję, że planowana współpraca młodzieży szkół z Katowic, Brauweiler oraz Tel Awiwu będzie bardzo pomyślna. Dziękujemy nauczycielce szkoły w Brauweiler, pani Barbarze Deutzen oraz dyrektorowi szkoły Horstowi Büttnerowi, a także przedstawicielom Freundeskreis Abtei Brauweiler, panu Peterowi Weberowi, Evie-Marii Beckmann, oraz panu Karlheinzowi Gierden, zwanemu "Ojcem Opactwa" (der Vater der Abtei), za zaproszenie i pięknie zorganizowane imprezy, w których mogliśmy uczestniczyć.

Leszek Jabłoński

{moscomment}
Zmieniony ( 07.09.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama