Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 3 gości

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7094495

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
"Tydzień pamięci" w Brauweiler - sprawozdanie PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
06.09.2009.
Image

W artykule znajduje się krótkie sprawozdanie z wizyty delegacji VI LO w Brauweiler przeznaczone dla Urzędu Miasta Katowice. Pan dyrektor Dariusz Koclejda podpisał umowę o współpracy z dyrektorem szkoły Abtei-Gymnasium Brauweiler, panem Horstem Buettnerem. Nieco więcej fotografii i informacji zostanie zamieszczonych na portalu w najbliższym czasie.

"Gedenkwoche" w Brauweiler

W dniach od 30 sierpnia do 6 września 2009 r. w Brauweiler, niewielkim miasteczku położonym około 20 km od Kolonii w Niemczech, miejscu urodzenia naszej polskiej królowej Rychezy, odbyły się obchody "Tygodnia porozumienia niemiecko-polskiego". By upamiętnić 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej stowarzyszenie Freundeskreis Abtei Brauweiler zorganizowało z ogromnym rozmachem wiele imprez, m.in. koncerty, wystawy, dyskusje, lekcje dla młodzieży. We wtorek 1 września 2009 r. młodzież polska ucząca się w Szkole Polskiej im. Królowej Rychezy w Kolonii uczestniczyła wraz z młodzieżą niemiecką w zajęciach o II wojnie światowej. Następnie odbyła się ceremonia podpisania umowy o współpracy między Abtei-Gymnasium Brauweiler w Pulheim oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Katowicach, które reprezentował dyrektor Dariusz Koclejda. Tematem projektu, w którym weźmie udział także szkoła z Tel Awiwu, mają być wspólne sprawy wiążące nasze trzy narodowości: polską, niemiecką i żydowską. W planie jest wymiana młodzieży trzech szkół.


Umowę o współpracy szkół podpisują siedzący przy stole dyrektorzy Dariusz Koclejda i Horst Büttner. Towarzyszą im "Ojciec Opactwa" Karlheinz Gierden (w okularach) oraz przewodniczący powiatu Pulheim. (Z lewej strony stoi tłumacz)

W czwartek, 3 września, odbyła się niezwykle interesująca dyskusja panelowa z udziałem profesora Władysława Bartoszewskiego, do udziału w której została zaproszona nasza dwuosobowa delegacja VI Liceum Ogólnokształcącego. Profesor Bartoszewski był najaktywniejszym dyskutantem spośród grupy czterech naukowców i polityków. Odniósł się m.in. do polskiej polityki zagranicznej w stosunku do Białorusi, Ukrainy i Rosji. Zażartował, że "Szwedzi byli największymi rozbójnikami w XVII w., a jaki to teraz kochany naród!". Dodał przy tym, że podobnej transformacji mogą już wkrótce ulec Rosjanie. Próbował tłumaczyć ostrożną politykę naszego rządu w stosunku do Białorusi, którą zamieszkuje sporo ludzi o polskich korzeniach. Zwierzył się, że kanclerz Kohl namawiał go już przed laty, by Polska coś zrobiła w sprawie Białorusi - lecz "cóż mogliśmy wtedy zrobić?" - zastanawiał się Profesor. W czasie dyskusji porównywano sytuację Francuzów i Anglików z sytuacją Polaków podczas II wojny światowej. Profesor Bartoszewski zwrócił uwagę, że Francuzi i Anglicy byli traktowani przez Niemców jako wrogowie, z kolei Polacy - jako "podludzie" (Untermenschen). Wiele wypowiedzi profesora Bartoszewskiego publiczność nagradzała brawami.


Dyskusja z udziałem profesora Bartoszewskiego miała miejsce w Sali Cesarskiej (Kaisersaal) opactwa Brauweiler


Pan dyrektor Dariusz Koclejda wręcza profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu monografię VI Liceum Ogólnokształcącego - bogatej w historię ponad stuletniej szkoły. Pan profesor obiecał ją przejrzeć.

Po dyskusji przedstawiciele opactwa w Brauweiler przekazali na ręce obecnych na uroczystości więźniów obozu w Oświęcimiu symboliczny kamień pochodzący z funkcjonującego w murach opactwa w Brauweiler więzienia, gdzie przebywał m.in. późniejszy kanclerz Niemiec Adenauer i jego żona. Ciekawostką jest, że w kościele przy opactwie znajduje się witraż, który przekazał opactwu w darze kanclerz Adenauer. Witraż ten przedstawia przypowieść biblijną o Danielu uwięzionym w jamie lwa. Postać Daniela przybrał sam kanclerz Adenauer, a symbolem zła jest twarz Hitlera uwidoczniona w górnej części witraża. Jest to podobno jedyny portret Hitlera, jaki znajduje się w kościołach niemieckich!


Cela żony kanclerza Konrada Adenauera w opactwie Brauweiler


Fragment witraża, który opactwu Brauweiler podarował kanclerz Adenauer, przedstawiony jako postać uwięziona w lwiej jamie (pomiędzy dwoma lwami). U góry widnieje twarz Hitlera, sprawcy zła.

W piątek miała miejsce uroczystość wręczenia przez prezydenta Nadrenii Północnej-Westfalii Jürgena Rüttgersa tzw. "Odznaczenia Rychezy" Władysławowi Bartoszewskiemu. W tej uroczystości nasza dwuosobowa delegacja z VI Liceum Ogólnokształcącego nie mogła już uczestniczyć, gdyż udawaliśmy się już w drogę powrotną do kraju.


Grób królowej Polski Rychezy można zobaczyć w kaplicy Św. Jana w katedrze kolońskiej

"Gedenkwoche" (Tydzień Pamięci) było świetnie zorganizowaną imprezą, dzięki której nasze wzajemne stosunki polsko-niemieckie na pewno będą się dalej rozwijać w kierunku wzajemnego zrozumienia i przyjaźni naszych narodów. Mamy nadzieję, że planowana współpraca młodzieży szkół z Katowic, Brauweiler oraz Tel Awiwu będzie bardzo pomyślna. Dziękujemy nauczycielce szkoły w Brauweiler, pani Barbarze Deutzen oraz dyrektorowi szkoły Horstowi Büttnerowi, a także przedstawicielom Freundeskreis Abtei Brauweiler, panu Peterowi Weberowi, Evie-Marii Beckmann, oraz panu Karlheinzowi Gierden, zwanemu "Ojcem Opactwa" (der Vater der Abtei), za zaproszenie i pięknie zorganizowane imprezy, w których mogliśmy uczestniczyć.

Leszek Jabłoński

{moscomment}
Zmieniony ( 07.09.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama