Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7105136

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow Wakacyjne przemówienie Dyrektora
Wakacyjne przemówienie Dyrektora PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
19.06.2009.
Image

...na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. W niniejszym artykule znajduje się jedynie część "literacka" przemówienia. Poza tym pan dyrektor Dariusz Koclejda podsumował wyniki klas w nauce oraz frekwencji, a także rozdał nagrody najlepszym i najaktywniejszym w pracy na rzecz szkoły uczniom. Sprawozdanie z tej części wystąpienia, a także zdjęcia z akademii zdominowanej przez dwie nasze wspaniałe gwiazdy piosenki Izę i Dominikę, znajdą się w osobnym artykule.


Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!

Ostatnie tygodnie czerwca to dla dyrektora czas podsumowań, sporządzania różnorodnych sprawozdań i wreszcie - kontroli dzienników. Podczas dokonywania tej ostatniej czynności z trwogą zauważyłem, że niestety, pod koniec roku szkolnego w bardzo niewielkim stopniu realizowane są treści, najbliższe obecnie sercom uczniowskim. Istnieje więc ogromna dysproporcja pomiędzy wiedzą, którą należy przyswoić i tym, o czym się marzy, co przeżywa, czym się żyje.

A żyje się... WAKACJAMI! Prawdopodobnie ta nieprzystawalność programu nauczania do uczniowskich przeżyć jest powodem ogromnej absencji młodzieży w ostatnich dniach. By zatem naprawić to karygodne zaniedbanie członków rady pedagogicznej, przeprowadzę teraz małą lekcję na temat wyczekiwanych WAKACJI.  Na problem postaram się spojrzeć z perspektywy nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Proszę się nie obawiać, zajęcia nie będą trwały 45 minut, chociaż planuję je przeprowadzić metodą wykładu.

Zacznijmy zatem:

RELIGIA (ewentualnie etyka):

Pojęcie wakacji ma swoje głębokie uzasadnienie teologiczne. Już w biblijnym poemacie o stworzeniu świata możemy przeczytać, że Bóg, kończąc dzieło stworzenia, w siódmym dniu odpoczął. Jest to wezwanie dla wiernych, aby wykorzystali czas na regenerację swoich sił i pogłębienie życia duchowego.

JĘZYK POLSKI:

Wakacje dla wielu poetów i pisarzy były wspaniałym okresem inspiracji. To podczas wakacyjnego pobytu w Tuhanowiczach Adam Mickiewicz poznał Marylę Wereszczakównę. Świadectwem uczucia, którym obdarzył swoją wybrankę, stała się m.in. IV cz. "Dziadów" oraz wiersz "Do M.", a tytułowy bohater Mickiewiczowskiej epopei, przyjeżdża do Soplicowa, gdyż "końca nauk doczekał nareszcie".

JĘZYK ANGIELSKI, JĘZYK WŁOSKI, JĘZYK FRANCUSKI, JĘZYK ROSYJSKI, JĘZYK NIEMIECKI: 

Wakacje to jeden z tematów, który możecie wylosować na wewnętrznym  egzaminie maturalnym z języka obcego. Kochani uczniowie! Musicie się już psychicznie nastawić, że pierwszym wypracowaniem, zadanym przez nauczycieli po waszym powrocie do szkoły, będzie praca na temat: "Moje wspomnienia z wakacji". Nie róbcie więc przez najbliższe miesiące niczego, co byłoby wam trudno wyrazić w języku obcym.

HISTORIA:

Pojęcie "czasu wolnego" pojawiło się w dziejach dość późno, a spopularyzowało w związku z reformami społeczno-ekonomicznymi w XIX wieku. Jeszcze do niedawna przerwy w nauce służyły przede wszystkim temu, aby dziatwa szkolna mogła pomóc rodzicom w pracach polowych.

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE:

Prawo do czasu wolnego zagwarantowane jest w art.  66. Konstytucji RP.

MATEMATYKA:

Tegoroczne wakacje trwają: 73 dni. 73 to liczba pierwsza.

FIZYKA:

Wakacje to stan, w którym ciało najczęściej znajduje się w stanie spoczynku.

CHEMIA:

Wakacje... Poznajecie fascynującą dziewczynę..., przystojnego chłopaka... I już między wami jest chemia...

BIOLOGIA:

Lato... Roślinki przeprowadzają proces fotosyntezy, a ludzie winni pamiętać, że ekspozycja na promienie słoneczne jest konieczna do przekształcenia prowitaminy D w prewitaminę, które zachodzi przez działanie zakresu promieniowania świetlnego długości 290-315 nanometrów, wchodzącego w zakres promieniowania UV-B.

GEOGRAFIA:

Poznaj swój kraj!

PO:

Pamiętajmy, że w czasie wakacji czyhają na nas liczne zagrożenia. Oprócz konwencjonalnych, o których z pewnością mówiliście na lekcjach, należy tu wymienić stwarzające ogromne niebezpieczeństwo konfrontacje z tzw. "miejscowymi" , czyli mieszkańcami zwiedzanych przez was miejscowości, którzy niekoniecznie kibicują tej samej, co wy drużynie piłkarskiej i niekoniecznie cieszą się, że chcecie nawiązać relacje z ich sympatiami.

WF:

Każdy doświadczony sportowiec wie, że czas wolny stanowi bardzo istotny element dobrego, cyklicznego treningu. W tzw. okresie przejściowym pomiędzy jednym z drugim makrocyklem treningowym winno się zapewnić odpoczynek układowi nerwowemu oraz obniżyć obciążenia innych układów i narządów w celu ich pełnej regeneracji. Po prawidłowo zaplanowanym okresie przejściowym zawodnik powinien odczuwać silne pragnienie ponownego wznowienia treningu.

Drodzy uczniowie!

Dość już tego teoretyzowania. Koniec wykładu. Teraz czas na zajęcia praktyczne z wakacji: odpoczynek, poznawanie nowych ludzi, sport, zwiedzanie ciekawych miejsc.  Życzę wam, byście zaliczyli te zajęcia na "piątkę", a nawet "szóstkę".  A co będzie o tym świadczyło?

Przypomnijmy zdanie nauczycieli wf: po prawidłowo zaplanowanym okresie przejściowym zawodnik powinien odczuwać silne pragnienie ponownego wznowienia treningu. Niech zatem dobrze przeżyty okres przejściowy – okres wakacji sprawi, że w drugiej połowie sierpnia odczujecie silne pragnienie ponownego zjawienia się w murach VI LO, aby przystąpić do intensywnej nauki.

{moscomment}
Zmieniony ( 19.06.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama