Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, a mający na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.
Tematem przewodnim w 2018 jest „Tytoń i choroby serca”. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, a dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palaczy zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 3218198

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Aktualności arrow Z życia szkoły arrow Bułgarzy w Katowicach
Bułgarzy w Katowicach PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
13.01.2009.
Spis treści
Bułgarzy w Katowicach
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6
Strona 7
Strona 8
Strona 9
Strona 10
Strona 11
Strona 12
Strona 13
Strona 14


Niebezpieczne korytarze


Ktoś tu dostał laską w głowę - tym razem to chyba pan przewodnik po tym, jak kilkakrotnie stuknął w hełm panią Sławeję, jednocześnie łagodząc uderzenie wykwintnymi komplementami (tak, że czasami pani Slaweja zapominała, co ma przetłumaczyć)


Przewodnik z narzędziem "molestowania"


To molestowanie odbyło się w przyjacielskiej, pełnej zrozumienia atmosferze


A to już ostatnie zdjęcie - w niedzielę u pana dyrektora

W poniedziałek Bułgarzy przyjechali rano do szkoły, poszli wraz z Mateuszem i Danielem na lekcje, później do sklepu z motocyklami Harleya, zaprezentowali w sali multimedialnej prezentację swego kraju, miasta i szkoły, po czym wszyscy udaliśmy się na przystanek autobusowy, skąd o 15.45 wyjechali do Kielc busem. Pojechali do Zespołu Szkół Informatycznych na spotkanie w ramach projektu Leonardo da Vinci. Będą budować szkolną stację radiową. Chłopakom z Bułgarii tak spodobał się pobyt w Katowicach, że nie chcieli wyjeżdżać do Kielc. Teraz już są w domu. Akurat obficie zaczął padać śnieg - zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii...

Fotografie: pan Anatol, pani Marija i pani Wanda
Tekst: Leszek Jabłoński

{moscomment}

Zmieniony ( 13.01.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama