Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7070882

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow Czy czarna dziura pochłonie Ziemię?
Czy czarna dziura pochłonie Ziemię? PDF Drukuj Email
Redaktor: LJ   
20.09.2008.
Spis treści
Czy czarna dziura pochłonie Ziemię?
Strona 2
Strona 3
Strona 4

Kolejnym krokiem będzie "złapanie" wiązek, by poruszały się w krótkich impulsach, 2800 razy na sekundę. Potem przyspieszone zostaną do energii 5 tera-elektronowoltów (TeV), tworzących kolizję o energii 10 TeV. Detektory będą skalibrowane prawdopodobnie do końca roku, a wtedy zderzenia będą mogły mieć już maksymalną energię 14 TeV, co stworzy warunki istniejące w ułamku sekundy po Wielkim Wybuchu.

Jedno z pierwszych odkryć naukowych prawdopodobnie rozstrzygnie teorię mówiącą o supersymetrii. Tejinder Virdee z londyńskiego Imperial College, który stoi na czele zespołu nadzorującego detektor mionów (Compact Muon Solenoid - CMS), powiedział: "Supersymetria zakłada, że każda cząsteczka ma partnera, więc zakres się podwaja. Można powiedzieć, że istnieje cały nowy katalog cząsteczek".

Teoria sugeruje, że jeśli supersymetria istnieje, to dowód na to powinien się szybko pojawić podczas doświadczeń z LHC, może nawet w przyszłym roku. - Jeśli dowód się pojawi, to nie będzie trudno go zauważyć - mówił profesor Cox.

Takie odkrycie może też pomóc w wyjaśnieniu zagadnienia

czarnej materii,

która prawdopodobnie odpowiada za wiele z brakującej masy wszechświata. Przez nasze teleskopy można zobaczyć jedynie 4 pro-cent masy, czyli galaktyki i tym podobne. - Najlżejsza supersymetryczna cząsteczka z tego nowego katalogu jest najlepszym kandydatem na wyjaśnienie zagadki czarnej materii - powiedział profesor Virdee.

Poszukiwanie bozonu Higgsa może zająć więcej czasu, a zależy to od masy cząsteczki, a więc od energii powstałej w wyniku kolizji, w której można ją znaleĽć. Odkrycie cięższego skraju możliwego zakresu może zająć jedynie 12 miesięcy. Od-nalezienie lżejszego Higgsa będzie bardziej czasochłonne, bo cząsteczki, w które się rozpadnie, będą również lżejsze, a przez to trudniejsze do namierzenia.

Inne potencjalne odkrycia mogą dostarczyć dowód na istnienie dodatkowych wymiarów ponad te, które znamy: trzy w przestrzeni i jeden w czasie. Poza tym możliwe jest, że uda się stworzyć miniaturowe (i nie-szkodliwe) czarne dziury, chociaż to już mniej prawdopodobne. - Większość z nas sądzi, ze będziemy mieć bardzo wiele szczęścia, jeśli uda nam się znaleĽć takie rzeczy - mówił profesor Cox.

Są jeszcze dwa detektory. LHCb zbada to, dlaczego we wszechświecie istnieje jakakolwiek materia, podczas gdy Alice zajmie się analizą mikstury znanej pod nazwą plazmy kwarkowo-gluonowej, która istniała ostatnio w jednej milionowej sekundy po Wielkim Wybuchu.

MARK HENDERSON
C The Times Newspaper Limited, 2008



Zmieniony ( 24.09.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama