Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7095059

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Projekty międzynarodowe arrow List Otwarty...
List Otwarty... PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
22.01.2008.
Image

w sprawie organizacji Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach został doręczony na ręce pana profesora Antoniego Barciaka. Nasze Liceum wspiera tę inicjatywę w ramach programu "Ślady Przeszłości", jaki realizujemy. Szkolnym koordynatorem tej akcji jest pan profesor Leszek Socała, którego wspiera publikujący ten artykuł w internecie (Leszek Jabłoński), jednak główną inicjatywę przejęła tu tegoroczna maturzystka Katarzyna Drewniak, która bardzo aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku. Prawdopodobnie w czerwcu znowu udamy się do Warszawy, by szczytną ideę zachowania pamięci o hutniczej historii Szopienic prezentować na ogólnopolskiej prezentacji projektów "Ślady Przeszłości".

Oto treść listu otwartego:

Katowice 04.01.2007 r.

Andrzej Bożek, 40-321 Katowice, ul. Hallera 32f/1, tel. 0 501 011 451
Tomasz Makosz, 40-205 Katowice, ul. Kopalniana 2e/8, tel. 0 510 511 085
Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku
www.makosz.pl/muzeum.php

List Otwarty

 

Pan prof. dr hab. Antoni Barciak

Przewodniczący Rady Muzeum Miasta Katowice

Zwracamy się do pana z przekonaniem, że Pana głos na forum publicznym może być ostatnią szansą dla ochrony zabytków i pamięci o hutnictwie cynku w Katowicach. Hutnictwie, które miało decydujący wpływ na powstanie miasta.

Pojedyncze glosy wysokich urzędników, którzy sprzyjają inicjatywie muzeum są tłamszone przez bezdusznych biurokratów i nieprzychylne nam "układy".

W sierpniu 2006 r. Mirosław Kilon, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Katowice, mówił "Decyzja na pewno zostanie podjęta w tym roku" (KAW). Pod koniec roku następnego 2007 pan Wiesław Maśka, Wicewojewoda Śląski stwierdza, że o utworzeniu muzeum najwcześniej będzie można mówić za rok. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne działania, to w tym roku złodzieje dokończą swoją robotę. Spośród dziewięciu obiektów wpisanych do rejestru zabytków są skreślane kolejne pozycje (30 lat temu planowano nawet skansen). Ostatnia decyzja prezesa HMN Szopienice Piotra Górowskiego o zdjęciu posterunków na dwóch zabytkowych obiektach przyśpiesza proces dewastacji, a może o to chodzi? Wobec takich poczynań nawet zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku przyjął pasywne stanowisko.

Skoordynowane działanie Prezydenta Katowic i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (na podstawie ustawy z dnia 23.07.2003 r. art. 50 ust. 4) może spowodować przejęcie zagrożonych obiektów przez miasto i doraźne zabezpieczenie przed złodziejami.

Są więc prawne możliwości. Potrzeba tylko dobrej woli i determinacji do działań na rzecz pamięci historycznej, tak potrzebnej młodym pokoleniom.

Panie Profesorze, proszę wspomóc swoim autorytetem powstanie Muzeum Historii Przemysłu Cynkowego.

Z wyrażam i szacunku,

Andrzej Bożek, Tomasz Makosz

{moscomment}
Zmieniony ( 22.01.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama