Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 1 gość

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7068870

Logowanie






Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
"Poznaj Europę. Zacznij od Polski" PDF Drukuj Email
20.12.2007.
Spis treści
"Poznaj Europę. Zacznij od Polski"
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6

Potem poproszono nas o zadawanie pytań. Było ich niewiele, chyba było to spowodowane faktem, iż to co mówiła Janika, Ahmed czy koleżanka z Gruzji było kwintesencją co w sumie kazdego ciekawiło. Pytano się głównie Ahmeda : "czy ma dużo koleżanek", "czy podobają mu sie polskie dziewczyny", "co robi w wolnych chwilach", a do dziewczyn skierowane były pytania o stereotypy Polaka w ich krajach, co robią w wolnych chwilach i czym się interesują. Następnie podziękowali za pytania i za ciepłe przyjęcie ich na sali, a jeszcze potem ogłoszono 15 minutową przerwę - w tym czasie mieliśmy wrzucić do skrzynki nasze odpowiedzi na te banalnie proste pytanie i wybrać najlepsze śmieszne hasło wypromowania Polski (jak już mówiłam hasła nadsyłane były z całego województwa śląskiego i jak przyznano, był mix, jeżeli chodzi o inwencje twórczą). Przy okazji wrzucania dostawaliśmy materiały o Unii oraz mini-wersję Podstawowych Praw w Unii Europejskiej. Po 10 minutach ogłoszono zwycięstwo. I stało się! - nagroda publiczności była przyznana hasłu "Oprócz Kanionu mamy wszytsko!". I tym zakończyła sie nasza "przerwa". Było koło godziny 12.30 i zaczeła się prezentacja o Polsce w strefie Schengen.

Ostatnio się nawet głośno o sprawie Schengen w mediach zrobiło. Już wyjaśniam, o co chodzi - 22 grudnia Polska ma wejść w strefę Schengen, czyli ma znieść granice dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Do dnia dzisiejszego tą granicę zniosły: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja oraz Włochy. Już niedługo ta grupa powiększy się o kolejne 10 państw, w tym Polskę. Strefa Schengen, a w zasadzie System Informacyjny Schengen (SIS) nie tylko będzie ułatwiał swobodne przemieszczanie się ludności, ale także będzie chronił, i już chroni bezpieczeństwo obywateli UE. SIS ustanawia także szeroką współpracę - zwłaszcza w zakresie wymiany informacji - pomiedzy policjami i organami sprawiedliwości państw członkowskich. Idea ustanowienia SIS pojawiła się w połowie lat 80. Początkowo był traktowany jako "narzędzie" rekompensujace zniesienie kontroli na granicach pomiedzy Francją, Niemcami, Holandią, Luksemburgiem i Belgią.

Oficjalnie rozpoczął funkcjonowanie w roku 1995 obejmując pięć państw załozycielskich, ale do marca 2003 roku przyłączyło się doń 13 państw tzw.starej Unii. To dzięki niemu policja, urzędy imigracyjne i celne mogły walczyć z przestępczoscią i nielegalną imigracją, ostrzegać się nawzajem przed osobami nieposiadającymi prawa wjazdu na ich terytorium, informować o osobach poszukiwanych i zaginionych, o rzeczach kradzionych ...itd. SIS pozwala na wprowadzanie danych w jednym państwie członkowskim, a następnie na ich udostępnianie i wykorzystanie przez uprawnione organy w pozostałych krajach UE.



Zmieniony ( 20.12.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama