Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7101990

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow W przekroju arrow Techno a Trance
Techno a Trance PDF Drukuj Email
13.12.2007.
Spis treści
Techno a Trance
Strona 2

Za to tego nie można zarzucić muzyce technicznej (a przynajmniej jej najmłodszym odmianą - Dark Minima i Experimental oraz IDM), która nieraz czerpie garściami inspiracje z innych zupełnie styli muzycznych np death metalu, jazzu, muzyki punk, a nawet z muzyki etnicznej. Ponadto dźwięki nieraz są tworzone poprzez swoiste eksperymenty z najróżniejszymi urządzeniami elektronicznymi (czasami stricte muzycznymi - syntezatorami etc.) oraz najbanalniejszymi np gumowa kaczka.

Jednakże nie wszystkie gatunki Trance mają tenże mankament wtórności. I tutaj warto podać jeden (albo i dwa) gatunki z tej większości wg mnie. Tymże gatunkiem jest muzyka Goa oraz Psychedelic Trance, jako nurt czy forma ewolucyjna Goa. Nazwa tego gatunku wywodzi się z indyjskiej prowincji Goa, która była celem wędrówki hipisów, co znaczy, że jej korzenie sięgają lat 60 i 70, aczkolwiek ten gatunek zdefiniowany jako Goa Trance pojawia się na przełomie lat 80 i 90. Słuchanie tej muzyki sprawia bardzo silne wrażenie podróżowania po przestrzeni kosmicznej poprzez charakterystyczne tony melodii, przeplatanie się różnych motywów melodycznych. Można by nawet powiedzieć, że Goa ma w sobie coś z muzyki Ambient (bardzo wolna, spokojna muzyka, dająca także odczucie pewnej głębi). Dodatkowo rytm w Goa nadają uderzenia przypominające afrykańskie bębny, co zdecydowanie odróżnia ją od pozostałych gatunków muzyki elektronicznej. Psy Trance, jako forma powstała z Goa posiada co prawda, elementy etniczne, jednak można dostrzec jej ewolucję i jednakowo różnicę pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Przede wszystkim Psy Trance zaczyna się odchylać w tendencję Minimalistyczną, co ma swoje miejsce generalnie w całym stylu muzyki technicznej. Ponadto, często w wykonaniach Psy słyszy się bogactwo "kwaśnych" dźwięków nie mających ze sobą powiązań i stanowiących całość zarazem, mnóstwo efektów echa, przesterowania oraz charakterystycznego "flanger" (tak samo, jak w przypadku Arpeggio, trudno zdefiniować, a łatwo rozpoznać). Osobliwie, wśród osób lubiących właśnie takowe klimaty psychodeliczne, często można usłyszeć określenie "grzybiaste" w stosunku do nagrań, co oznacza właśnie "kwaśność" brzmienia "zawarta" w danym wykonaniu.

Podsumowując, liczę, że po przeczytaniu niniejszego wywodu na temat różnic pomiędzy poszczególnymi stylami/gatunkami muzyki elektronicznej liczę, że już nie będę zmuszony słyszeć przyrównywania całej elektroniki do "sieki", "techna", czy "techniawki", bo to czasami wręcz woła o pomstę do nieba.

Z poważaniem
MH

P.S. Jeżeli którekolwiek z was wyczuło mocną subiektywność tekstu, nie mylicie się. Po prostu lubię Minimale i Psy Trance.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, polecam lekturę Wikipedii, bądź wizytę na stronie:
http://techno.org/electronic-music-guide/ doskonały przewodnik po większości gatunków muzycznych w pigułce.

{moscomment}

Zmieniony ( 15.12.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama