Żak - szkoła policealna zaprasza
Klasy Maturalne:
UWAGA, UWAGA ABSOLWENCIE!!

Czy wiesz, że …
Przed Tobą do podjęcia jest jedna z najważniejszych decyzji w życiu??!
Nie odwlekaj jej na ostatni moment!
Zapisz się do szkoły policealnej Żak już dziś na jeden z bezpłatnych kierunków.
Pochwal się świadectwem i odbierz voucher o wartości

Czytaj
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Obecnie...

odwiedza nas 1 gość

Odwiedziny...

od 1 września 02: 5541475

Logowanie


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna
Dariusz Koclejda 1964-2019 PDF Drukuj Email
Redaktor: Maciej Bachara   
17.08.2019.
ImageZ wielkim smutkiem pragniemy poinformować, że 17 sierpnia 2019 roku odszedł długoletni Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, mgr Dariusz Koclejda. Charakterystycznym rysem jego życia było ukochanie podróży. Satysfakcję sprawiało mu poznawanie nowych kultur, miejsc, obyczajów i ludzi. Jego otwartość oraz pasja doskonale wpisały się w czasy, w których przyszło mu zarządzać szopienicką szkołą. Polska stałą się członkiem Unii Europejskiej, a szopieniccy uczniowie mogli – wraz ze swoim Dyrektorem – uczestniczyć w projektach i wymianach międzynarodowych, wyjeżdżali do Francji, Finlandii, Turcji, Węgier, Czech i tradycyjnie – co najmniej raz w roku – do Włoch. To Dyrektor pokazywał, jak bardzo ubogacać może przekraczanie granic państwowych, gotowość do współpracy i dialogu z innymi. Nie obawiał się wyzwań, do jakich należała m.in. organizacja wizyty w VI LO ambasadora Estonii albo Dni Polsko-Węgierskich. Jeszcze dwa miesiące temu w jego domu gościła delegacja ze szkoły plastycznej w Mińsku. Jeszcze niedawno Dyrektor planował rewizytę na Białorusi…

Image Mgr Dariusz Koclejda kochał przekraczać też inne granice – w czasie. Swoich uczniów zabierał w podróż… do przeszłości. Był uzdolnionym historykiem – po ukończeniu studiów w 1989 roku przez rok pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Gdy rok później podjął pracę w „Długoszu”, stał się jednym z najbardziej lubianych nauczycieli. Potrafił motywować do nauki, a zarazem „szlifować” uczniowskie diamenty. Lubił niestandardowe formy pracy: zachęcał młodzież do uczestnictwa w konkursach, olimpiadach, wykładach czy projektach. Wielu jego podopiecznych zdobyło tytuły naukowe, wielu – zaangażowało się w pracę na rzecz lokalnych wspólnot. Są wśród nich radni, dziennikarze oraz działacze społeczni. W tej podróży do przeszłości niezwykle ważny był 2005 rok, gdy mogliśmy świętować 100-lecie szkoły. Do dzisiaj uczestnicy obchodów pamiętają atmosferę październikowych dni sprzed czternastu lat… W tej podróży do przeszłości ważne były też akademie z okazji kolejnych rocznic powstań śląskich – przecież w VI LO mieścił się sztab ostatniego z nich! Świadomość roli, jaką pełnił ten budynek, zachęcała Dyrektora do podejmowania skutecznych starań o jego renowację. Tym bardziej cieszył się, że militarny wysiłek Ślązaków został dostrzeżony i doceniony – jeszcze 15 sierpnia śledził w telewizji defiladę „Wierni Polsce”.

Teraz – przychodzi nam żegnać Dyrektora, który – przekroczył granice ziemskie. Trudno przyjąć ten fakt. Jesteśmy jednak przekonani, że całość Jego życia sięga dalej i nie zamyka się w doczesności.

Msza za Zmarłego zostanie odprawiona 20 sierpnia o godzinie 9.00 w szopienickim kościele św. Jadwigi Śląskiej.
Zmieniony ( 17.08.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama