Katowicka Karta Mieszkańca
Katowicka Karta Mieszkańca
Ulotka KKM uczniowie
Ulotka KKM rodzice
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7005122

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow W przekroju arrow Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej PDF Drukuj Email
14.10.2017.
Image13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie której uczciliśmy minutą ciszy zmarłą mgr Bogusławę Kral-Mrowiec.
Zostały również wręczone Nagrody Dyrektora.
W tym roku otrzymali ją: mgr Wanda Popławska (nauczycielka języka angielskiego, ale znająca również doskonale język rosyjski), mgr Adam Przystolik (nauczyciel języka angielskiego), oraz mgr Maciej Bachara (nauczyciel wychowania fizycznego, przedsiębiorczości i edukacji dla bezpieczeństwa). Gratulujemy!!!
Program artystyczny przygotowała klasa druga, za co serdecznie dziękujemy.

Galeria z tego wydarzenia jest dostępna pod linkiem:

https://photos.app.goo.gl/ojPCeleHk8QQDFYi1


Przemówienie Dyrektora VI LO:

Szanowni Państwo!

Dziś, obchodząc Dzień Komisji Edukacji Narodowej, pragnę gorącą powitać wszystkich, którzy włączają się w jakże ważny proces kształcenia. Witam Grono Pedagogiczne VI LO, pracowników administracji szkoły, witam was, drodzy uczniowie. [Serdecznie witam również nauczycieli, którzy odeszli już na emeryturę, a dzisiaj zaszczycili nas swoją obecnością.
Dzień KEN stanowi doskonałą okazję, aby ponownie znaleźć odpowiedź na pytania, które szczególnie aktualnie brzmią obecnie – w czasie reform systemu edukacji. To pytania o miejsce i rolę kształcenia zarówno w naszym życiu, jak i w życiu polskiego społeczeństwa. Wobec tych właśnie pytań stanęli ponad 230 lat temu inicjatorzy powołania Komisji Edukacji Narodowej. 14 października 1773 roku uznali oni, że troska o kształcenie młodzieży winna należeć do priorytetowych zadań rządzących w ówczesnej Rzeczpospolitej. Dzięki ich entuzjazmowi powstała najnowocześniejsza w Europie instytucja państwowa, której celem było prowadzenie szkół i nauczanie zgodne z postulatami filozofów oświecenia. Uświadomienie sobie konieczności reform systemu edukacji było wtedy wyrazem troski o dobro państwa oraz o przyszłość jego obywateli. Przekonani o słuszności swych racji, członkowie KEN pisali na łamach „Monitora”: „Powinnością Komisji jest ułożyć, wykonywać i utrzymywać najdoskonalszy sposób edukacji, która by dobrych ludzi społeczności powszechnej, dobrych obywateli ojczyźnie jak najskuteczniej wydać mogła, z której by i osobista każdego w szczególności, i powszechna szczęśliwość wynikała. Oto jest cel i zamierzenie tego postanowienia, tej Komisji: ludzie bardziej wykształceni, ludzie lepsi, a zatem ludzie szczęśliwsi”.
Upłynęło ponad 230 lat. Żyjemy w innej rzeczywistości, chociaż borykamy się z podobnymi problemami, z jakimi zmagać przyszło się ludziom oświecenia. Te problemy winna, według założeń KEN, rozwiązać dobra, nowoczesna edukacja. Od 230 lat nie zmienia się zresztą cel kształcenia. Powtórzmy za oświeceniowymi publicystami: ludzie bardziej wykształceni – ludzie lepsi – ludzie szczęśliwsi. A zatem: uczyć – wychowywać – rozwijać.
Postulatowi temu była wierna śp. Bogusława Kral-Mrowiec – długoletnia Dyrektor VI LO. Uczyła i wychowywała pokolenia uczniów „Długosza”. Całe swoje zawodowe życie związała z tym miejscem. Tu zostawiła swe serce. Odpoczywając na zasłużonej na emeryturze, zawsze żywo interesowała się tym, co dzieje się w jej ukochanej szkole.
Zawdzięczamy Jej bardzo wiele. Nauczycielom – swoim podwładnym – przypominała o szacunku dla wychowanków. Uczniom uświadamiała, że nauka nie jest tylko zbiorem formułek, lecz kluczem do poznania świata. Dla wielu z nich była Mistrzynią.
Będziemy pamiętać o Jej dobroci i uśmiechu, o zaangażowaniu w sprawy liceum. Dzięki wspomnianemu zaangażowaniu udało się Pani Dyrektor doprowadzić do powstania kompleksu sportowego – z salą gimnastyczną i boiskiem. Kochani uczniowie! Korzystając z tego obiektu, warto uświadomić sobie, że kilkanaście lat temu lekcje wf odbywały się w zupełnie innych warunkach… I warto z wdzięcznością pomyśleć o Pani Dyrektor…
Zmieniony ( 29.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Reklama