Świąteczny quiz
- w języku angielskim. Dostępny TUTAJ.
 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Odwiedziny...

od 1 września 02: 7079425

Reklama

Jesteś tutaj: Strona główna arrow Narodowy Program czytelnictwa
Narodowy Program czytelnictwa
Konkurs "Książka z kubkiem herbaty - czytamy i polecamy!" PDF Drukuj Email
05.10.2017.
Książka z kubkiem herbaty - czytamy i polecamy! Podejmij z nami wyzwanie czytelnicze.

Konkurs organizuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach.

Na czym polega?

Raz w miesiącu będą pojawiać się cyklicznie wyzwania. Waszym zadaniem będzie przeczytać pasującą do niego książkę i zachęcić do jej przeczytania innych.

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł

Zmieniony ( 20.10.2017. )
Czytaj
 
Literacka Nagroda Nobla 2017 PDF Drukuj Email
05.10.2017.
Dzisiaj została przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Otrzymał ją Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany z takich powieści jak „Okruchy dnia” i „Kiedy byliśmy sierotami”. Niestety nie posiadamy ich na stanie naszej biblioteki :(

Literatura to jedyna dziedzina sztuki, jaką uwzględnił w ostatniej woli Alfred Nobel, ustanawiając nagrodę swego imienia. Do tej pory przyznano ją 109 razy. Otrzymało ją 113 autorów (czterokrotnie nagroda była dzielona na dwie osoby), w tym 14 kobiet :)

Jak wygląda proces wyłaniania laureata Nagrody Nobla w tej dziedzinie? Trwa bardzo długo, praktycznie cały rok. Do końca stycznia organizacje oraz uprawnione osoby z całego świata przesyłają na adres Komitetu Noblowskiego zgłoszenia kandydatów. Zwykle jest to ponad 200 propozycji. Spośród nich Akademia Szwedzka wyłania do kwietnia około 20-25 kandydatów. Następnie do końca maja grupa ta zawęża się do 5 finalistów, z których twórczością członkowie Akademii zapoznają się w ciągu trzech letnich miesięcy. Dyskusje nad twórczością finalistów odbywają się we wrześniu. Zwycięzcą zostaje ten autor, który otrzymał więcej niż połowę głosów członków Akademii, przy czym nie można dostać nagrody, jeśli nie było się na liście nominowanych co najmniej dwa razy.

Tak na prawdę procedura wyboru laureata jest o wiele dłuższa. Członek Akademii Szwedzkiej Horace Engdahl, wyjawił, że dyskusje na ten temat trwają kilka lat. Gdy kandydat znajdzie się na krótkiej liście finalistów, poświęca się czas na czytanie i trawienie jego dzieł.

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł

Zmieniony ( 05.10.2017. )
 
"Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego" w CINiBA PDF Drukuj Email
03.10.2017.
3 października klasy trzecie uczestniczyły w wernisażu wystawy "Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy'ego", który odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.
W uroczystości wzieli udział:

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł

Zmieniony ( 05.10.2017. )
Czytaj
 
Żywa Biblioteka PDF Drukuj Email
02.10.2017.
Czy wiecie co to jest "Żywa biblioteka"?


Jest to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.

2 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Żywej Bibliotece zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały i Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie. Mieli okazję porozmawiać między innymi z ekologiem, osobą niewidomą, uchodźcą z Dombasu, zdrowiejącym narkomanem, policjantem, a ciekawych książek było znacznie więcej...

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł

Zmieniony ( 05.10.2017. )
 
Konkurs plastyczny na "Okładkę książki zakazanej" PDF Drukuj Email
01.10.2017.
Od 24 do 30 września obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. W tym międzynarodowym święcie przypominającym o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze zawsze biorą udział biblioteki i instytucje kulturalne w całym kraju.

O co tak naprawdę chodzi z tymi zakazanymi książkami?

Bądź pierwszym, komentującym ten artykuł

Zmieniony ( 05.10.2017. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 15 z 15
Reklama