Maści koni | Odmiany | Chody koni | Budowa konia | Galeria

Konie i ludzie

Konie podbiły Ziemię znacznie wcześniej niż człowiek. Całymi stadami pasły się na równinach, przemierzając setki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia i wody.

Pierwsi ludzie zobaczyli w nich przede wszystkim dość łatwą zdobycz myśliwską, wkrótce jednak zorientowali się, że oswojenie konia posiada wiele zalet. Podróż na końskim grzbiecie stała się znacznie szybsza i mniej męcząca, polowanie na koniu zapewniało dużo lepsze wyniki, koń mógł również wyręczyć człowieka w dźwiganiu ciężarów.

Oglądając prehistoryczne malowidła naskalne można przypuścić, że człowiek po raz pierwszy dosiadł konia w epoce neolitu Ostatecznego udomowienia dokonali zaś najprawdopodobniej Chińczycy lub Hindusi.Wraz z rozwojem handlu i ekspansją cywilizacji Starego Świata wiele narodów zaakceptowało konie w roli zwierząt użytkowych, choć nie wszędzie cieszyły się one jednakowym uznaniem. Na przykład mieszkańcy starożytnego Egiptu wprawdzie używali koni w gospodarce czy podczas wojny i polowań, jednak samą umiejętność jazdy konnej traktowali jako odpowiednią najwyżej dla niewolników lub posługiwaczy.Za to na ziemiach dzisiejszej Europy koń był bardzo cenionym zwierzęciem.Wszyscy znaczniejsi bogowie germańscy, skandynawscy, czy słowiańscy posiadali swojego wierzchowca, którym opiekowali się wyznaczeni do tego celu kapłani. Przed ważną wyprawą wojenną odprawiano specjalne obrzędy, podczas których wróżbita odczytywał los planowanego przedsięwzięcia z chodu lub zachowania się "boskiego’’ konia.

Dokonując odpowiednich krzyżówek człowiek stworzył wiele ras koni, w zależności od ich późniejszego przeznaczenia. Wiekowe współistnienie człowieka i konia zostało zerwane dopiero około 100 lat temu w wyniku powszechnego wprowadzenia maszyn do gospodarki. Współcześnie w większości krajów wysoko rozwiniętych, konie hodowane są ze względów sportowych, rekreacyjnych i coraz częściej - terapeutycznych -hipoterapia.

Konie zawsze fascynowały człowieka pięknem i szlachetnością sylwetki. Po udomowieniu wykorzystywane były do polowań, podczas wypraw wojennych, przy pracach gospodarskich, a także lako "wyrocznie bogów”. Wystarczy wspomnieć, że, zwierzęciem poświęconym najstarszym bóstwom słowiańskim - Świętowitowi i Stwarożycowi - był święty,biały rumak, którego nikt poza najwyższym kapłanem nie miał prawa dosiadać.

Później biały koń był przeznaczony tylko dla dowódców wojska.

Tradycja hodowli koni jest więc u nas bardzo długa…